In stock
$78.72
Overview
8GB DDR4, 260-pin SO-DIMM, 3200MHz
| SKU | PE270261 |
|---|---|
| EAN | 0652977270261 |
| Manufacturer | Edge |
| Availability | Y |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Product |
Bestseller
Edge PE270261 memory module 8 GB 1 x 8...
$78.72
|
Axiom 8GB PC3-10600 memory module 2 x...
$86.23
|
Popular
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
$86.70
|
New
Axiom 8GB DDR3 memory module 2 x 4 GB...
$92.37
|
Hot Product
AddOn Networks SNPHYXPXC/8G-AA memory...
$82.21
|
AddOn Networks H6Y77UT#ABA-AA memory m...
$65.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE270261
|
AX31333N9Y/8GK
|
KVR16LN11/8
|
AXG23992224/2
|
SNPHYXPXC/8G-AA
|
H6Y77UT#ABA-AA
|
| Manufacturer |
Edge
|
Axiom
|
Kingston Technology
|
Axiom
|
AddOn Networks
|
AddOn Networks
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR3
|
DDR3L
|
DDR3
|
DDR4
|
DDR3
|
| ECC |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
| Component for |
N/A
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
N/A
|
PC/server
|
| Internal memory |
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
2 x 4 GB
|
1 x 8 GB
|
2 x 4 GB
|
N/A
|
N/A
|