In stock
$89.92
Overview
8GB PC3L-12800 SODIMM 1600MHz 1.35v
| SKU | 0B47381-AX |
|---|---|
| EAN | 0845282079951 |
| Manufacturer | Axiom |
| Availability | Y |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
|---|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2.66" (67.6 mm) |
| Depth | 1.18" (30 mm) |
| Height | 0.15" (3.8 mm) |
| Weight | 0.88 oz (24.9 g) |
| Product |
Bestseller
Axiom 8GB DDR3 1600MHz memory module
$89.92
|
Hot Product
Axiom 8GB PC3-10600 memory module 2 x...
$86.23
|
Popular
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
$86.70
|
Axiom 00D5036-AX memory module 8 GB DD...
$55.43
|
Axiom 8GB DDR3-1600 memory module 1 x...
$55.43
|
Axiom 8GB DDR3-1600 memory module 1 x...
$55.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
0B47381-AX
|
AX31333N9Y/8GK
|
KVR16LN11/8
|
00D5036-AX
|
A7134886-AX
|
731765-B21-AX
|
| Manufacturer |
Axiom
|
Axiom
|
Kingston Technology
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
| Internal memory type |
DDR3
|
DDR3
|
DDR3L
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
| ECC |
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Memory form factor |
204-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
80-pin SIMM
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
PC/server
|
N/A
|
PC/server
|
PC/server
|
| Internal memory |
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| Memory layout (modules x size) |
N/A
|
2 x 4 GB
|
1 x 8 GB
|
N/A
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|