In stock
$115.78
Overview
16GB DDR3-1600 Registered EEC
| SKU | 7104931-AX |
|---|---|
| EAN | 0845282095906 |
| Manufacturer | Axiom |
| Availability | Y |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory voltage | 1.35 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory voltage | 1.35 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.25" (133.3 mm) |
| Depth | 1.18" (30 mm) |
| Height | 0.157" (4 mm) |
| Weight | 0.64 oz (18.1 g) |
| Product |
Axiom 16GB DDR3-1600 memory module ECC
$115.78
|
Bestseller
Transcend TS512MSK64W6H memory module...
$172.20
|
Hot Product
Axiom A9206671-AX memory module 8 GB 1...
$123.17
|
Axiom 3TK88AA-AX memory module 8 GB 1...
$123.17
|
Popular
Axiom AX42666S19B/8G memory module 8 G...
$123.17
|
Axiom AXG83398684/1 memory module 8 GB...
$131.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7104931-AX
|
TS512MSK64W6H
|
A9206671-AX
|
3TK88AA-AX
|
AX42666S19B/8G
|
AXG83398684/1
|
| Manufacturer |
Axiom
|
Transcend
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
| Internal memory type |
DDR3
|
DDR3
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
Y
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Memory form factor |
240-pin DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Component for |
N/A
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Internal memory |
16GB
|
4GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| Memory layout (modules x size) |
N/A
|
1 x 4 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|