In stock
$73.91
Overview
8GB, PC3L-12800, Unbuffered, ECC, DDR3 1600MHz, 1.35V
| SKU | 00D5016-AX |
|---|---|
| EAN | 0845282084382 |
| Manufacturer | Axiom |
| Availability | Y |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory voltage | 1.35 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory voltage | 1.35 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.25" (133.3 mm) |
| Depth | 0.157" (4 mm) |
| Height | 1.18" (30 mm) |
| Weight | 0.543 oz (15.4 g) |
| Product |
Axiom 8GB DDR3-1600 memory module 1 x...
$73.91
|
Hot Product
Axiom 8GB PC3-10600 memory module 2 x...
$86.23
|
Popular
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
$86.70
|
Axiom 8GB DDR3-1600 memory module 1 x...
$59.12
|
Bestseller
Transcend TS512MSK64W6H memory module...
$172.20
|
Axiom A9206671-AX memory module 8 GB 1...
$123.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
00D5016-AX
|
AX31333N9Y/8GK
|
KVR16LN11/8
|
AXG51593775/1
|
TS512MSK64W6H
|
A9206671-AX
|
| Manufacturer |
Axiom
|
Axiom
|
Kingston Technology
|
Axiom
|
Transcend
|
Axiom
|
| Internal memory type |
DDR3
|
DDR3
|
DDR3L
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR4
|
| ECC |
Y
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N/A
|
| Memory form factor |
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
Notebook
|
| Internal memory |
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
4GB
|
8GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
2 x 4 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 4 GB
|
1 x 8 GB
|