In stock
$178.60
Overview
16GB Low Voltage SODIMM Kit (2 x 8GB)
| SKU | MF495G/A-AX |
|---|---|
| EAN | 0845282080988 |
| Manufacturer | Axiom |
| Availability | Y |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory | |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 8 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 2 x 8 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2.66" (67.6 mm) |
| Depth | 1.18" (30 mm) |
| Height | 0.15" (3.8 mm) |
| Product |
Popular
Axiom 16GB DDR3-1600 memory module 2 x...
$178.60
|
Axiom CE467A-AX memory module 0.5 GB 1...
$232.79
|
Bestseller
Transcend TS512MSK64W6H memory module...
$172.20
|
Hot Product
Axiom A9206671-AX memory module 8 GB 1...
$123.17
|
Axiom 3TK88AA-AX memory module 8 GB 1...
$123.17
|
Axiom AX42666S19B/8G memory module 8 G...
$123.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MF495G/A-AX
|
CE467A-AX
|
TS512MSK64W6H
|
A9206671-AX
|
3TK88AA-AX
|
AX42666S19B/8G
|
| Manufacturer |
Axiom
|
Axiom
|
Transcend
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
| Internal memory type |
DDR3
|
DDR2
|
DDR3
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Memory form factor |
204-pin SO-DIMM
|
200-pin SO-DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Internal memory |
16GB
|
N/A
|
4GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| Memory layout (modules x size) |
2 x 8 GB
|
1 x 0.5 GB
|
1 x 4 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|