In stock
$522.36
Overview
9PX and 5PXG2 battery pack
| SKU | EBP-1613 |
|---|---|
| EAN | 0743172089762 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Y |
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | 9PX1500RT, 9PX1500RTN, 9PX1500GRT, 9PXEBM48RT, 5PX1500RTG2, 5PXEBM48RTG2 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA), Federal Communications Commission (FCC), cULus |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA), Federal Communications Commission (FCC), cULus |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 23.1 lbs (10.5 kg) |
| Width | 14" (355.6 mm) |
| Height | 4" (101.6 mm) |
| Depth | 10" (254 mm) |
| Product |
Eaton EBP-1613 UPS battery Sealed Lead...
$522.36
|
Popular
APC APCRBC143 UPS battery Sealed Lead...
$545.75
|
APC APCRBC105 UPS battery Sealed Lead...
$573.80
|
Recommended
CyberPower BP48VP2U02 UPS battery Seal...
$748.87
|
Bestseller
APC APCRBC117 UPS battery Sealed Lead...
$595.56
|
Hot Product
Tripp Lite RBC72S UPS battery Lithium
$425.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EBP-1613
|
APCRBC143
|
APCRBC105
|
BP48VP2U02
|
APCRBC117
|
RBC72S
|
| Manufacturer |
Eaton
|
APC
|
APC
|
Cyberpower
|
APC
|
Tripp Lite
|
| Battery technology |
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Lithium
|