In stock
$534.75
Overview
APC RBC24, Sealed Lead Acid (VRLA), Black, 5.71 lbs (2.59 kg), 2.7 x 6 x 3.7" (68.6 x 152.4 x 94 mm), 0 - 40 °C, 0 - 95%
| SKU | RBC24 |
|---|---|
| EAN | 0731304015772 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Y |
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 41 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 2.7 x 6 x 3.7" (68.6 x 152.4 x 94 mm) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 5.71 lbs (2.59 kg) |
| Dimensions (WxDxH) | 2.7 x 6 x 3.7" (68.6 x 152.4 x 94 mm) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 41 |
| Product |
Popular
APC RBC24 UPS battery Sealed Lead Acid...
$534.75
|
Hot Product
APC APCRBC143 UPS battery Sealed Lead...
$545.75
|
APC APCRBC105 UPS battery Sealed Lead...
$573.80
|
Recommended
CyberPower BP48VP2U02 UPS battery Seal...
$748.87
|
Bestseller
APC APCRBC117 UPS battery Sealed Lead...
$595.56
|
$472.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBC24
|
APCRBC143
|
APCRBC105
|
BP48VP2U02
|
APCRBC117
|
GXT4-5A48BATKIT
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
APC
|
Cyberpower
|
APC
|
Vertiv
|
| Battery technology |
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
N/A
|