In stock
$705.64
Overview
5P replacement battery pack
| SKU | EBP-1003 |
|---|---|
| EAN | 0743172082800 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Y |
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Compatibility | 5P3000, 5P3000RT, 5PX3000RT2U, 5PX3000RT2US, 5PX3000iRT2U, 5PX3000iRTN, 5PX3000RTN |
| Technical details | |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), cULus |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), cULus |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 37.9 lbs (17.2 kg) |
| Width | 12.7" (323.8 mm) |
| Height | 6.75" (171.4 mm) |
| Depth | 24.7" (628.6 mm) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Product |
Eaton EBP-1003 UPS battery Sealed Lead...
$705.64
|
APC APCRBC105 UPS battery Sealed Lead...
$573.80
|
Recommended
CyberPower BP48VP2U02 UPS battery Seal...
$748.87
|
Popular
APC Smart-UPS Sealed Lead Acid (VRLA)...
$1,045.01
|
Hot Product
APC Smart-UPS Sealed Lead Acid (VRLA)...
$838.89
|
Bestseller
APC APCRBC117 UPS battery Sealed Lead...
$595.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EBP-1003
|
APCRBC105
|
BP48VP2U02
|
SMX120BP
|
SMX48RMBP2U
|
APCRBC117
|
| Manufacturer |
Eaton
|
APC
|
Cyberpower
|
APC
|
APC
|
APC
|
| Battery technology |
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|