In stock
$265.59
Overview
APC RBC7, Sealed Lead Acid (VRLA), 24 V, Black, 25.8 lbs (11.7 kg), 6 x 7.2 x 6.8" (152.4 x 182.9 x 172.7 mm), 0 - 40 °C
| SKU | RBC7 |
|---|---|
| EAN | 0731304003298 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Y |
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 24 V |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 40.37 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 6 x 7.2 x 6.8" (152.4 x 182.9 x 172.7 mm) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 25.8 lbs (11.7 kg) |
| Dimensions (WxDxH) | 6 x 7.2 x 6.8" (152.4 x 182.9 x 172.7 mm) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 40.37 |
| Product |
Bestseller
APC RBC7 UPS battery Sealed Lead Acid...
$265.59
|
Hot Product
APC RBC6 UPS battery Sealed Lead Acid...
$257.56
|
Popular
Tripp Lite BP24V15RT2U UPS battery 24 V
$348.19
|
BTI RBC11-SLA11 Sealed Lead Acid (VRLA...
$292.44
|
Recommended
BTI RBC55-SLA55 Sealed Lead Acid (VRLA...
$316.81
|
BTI APCRBC132-SLA132 UPS battery Seale...
$225.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBC7
|
RBC6
|
BP24V15RT2U
|
RBC11-SLA11-BTI
|
RBC55-SLA55-BTI
|
APCRBC132-SLA132
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
Tripp Lite
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Battery technology |
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
N/A
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|