In stock
$396.20
Overview
Battery Replacement Cartridge APCRBC132 (OEM)
| SKU | APCRBC132 |
|---|---|
| EAN | 0731304291275 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 336 VAh |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 35.46 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 22 lbs (10 kg) |
| Width | 8.5" (216 mm) |
| Height | 3.27" (83 mm) |
| Depth | 13.5" (343 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 14.5" (368 mm) |
| Package height | 5.98" (152 mm) |
| Package depth | 19.5" (495 mm) |
| Package weight | 24 lbs (10.9 kg) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Non-operating altitude | 0 - 590551.2" (0 - 15000 m) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 35.46 |
| Product |
Recommended
APC APCRBC132 UPS battery Sealed Lead...
$396.20
|
APC APCRBC143 UPS battery Sealed Lead...
$545.75
|
Bestseller
APC APCRBC115 UPS battery Sealed Lead...
$418.03
|
APC APCRBC105 UPS battery Sealed Lead...
$573.80
|
Hot Product
APC APCRBC141 UPS battery Sealed Lead...
$412.74
|
Popular
APC Replacement Battery Cartridge #11...
$543.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
APCRBC132
|
APCRBC143
|
APCRBC115
|
APCRBC105
|
APCRBC141
|
RBC11
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
| Battery technology |
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|