- Level up the way you work with an adapter that connects to 8K[2] displays. Featuring top-tier DisplayPortTM 1.4, simply plug in for high-performance connection up and downstream — no SW downloads or drivers needed[1].
- Get ready to break brand barriers with the power of multi-OS support. Move between Windows, Linux, Chrome, MacOS, iPadOS, or Android, even non-HP devices, for an unstoppable workflow.
- Choose travel-ready tech. The single-side USB-C to DisplayPortTM 1.4 supports total connection from almost anywhere. Plus, it’s ultra lightweight at just 32.5g, meaning you’ve got the gear for work on the go.
- The better choice for a brighter tomorrow, this adapter is made with at least 80% post-consumer recycled plastics[4] and FSC-certified packaging.
| SKU | 8Y8Y1AA |
|---|---|
| EAN | 0197498536491 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |

Plug-and-play. On-the-go.
Level up the way you work with an adapter that connects to 8K[2] displays. Featuring top-tier DisplayPort™ 1.4, simply plug in for high-performance connection up and downstream — no SW downloads or drivers needed[1].

The ultimate team player
Get ready to break brand barriers with the power of multi-OS support. Move between Windows®, Linux®, Chrome, MacOS, iPadOS, or Android, even non-HP devices, for an unstoppable workflow.

Ultra lightweight and ready to work
Choose travel-ready tech. The single-side USB-C® to DisplayPort™ 1.4 supports total connection from almost anywhere. Plus, it’s ultra lightweight at just 32.5g, meaning you’ve got the gear for work on the go.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | Indonesia |
| Product colour | Black |
| HP segment | Business |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | 80% post-consumer recycled plastic; Packaging is recyclable |
| Sustainability compliance | Yes |
| Technical details | |
| Country of origin | Indonesia |
| Sustainable technologies and materials | 80% post-consumer recycled plastic; Packaging is recyclable |
| Sustainability compliance | Yes |
| Features | Light weight |
| Box contents | Dongle; Warranty card |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Width | 7.09" (180 mm) |
| Height | 0.602" (15.3 mm) |
| Depth | 0.933" (23.7 mm) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.09" (180 mm) |
| Height | 0.602" (15.3 mm) |
| Depth | 0.933" (23.7 mm) |
| Weight | 1.15 oz (32.5 g) |
| Package width | 6.3" (160 mm) |
| Package depth | 5.51" (140 mm) |
| Package height | 0.693" (17.6 mm) |
| Package weight | 1.8 oz (51 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 6.3" (160 mm) |
| Package depth | 5.51" (140 mm) |
| Package height | 0.693" (17.6 mm) |
| Package weight | 1.8 oz (51 g) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 137.8 lbs (62.5 kg) |
| UNSPSC-code | 26121630 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP USB-C to DisplayPort Adapter G2
$46.98
|
Bestseller
StarTech.com CDP2HDMM2MB video cable a...
$38.85
|
Hot Product
StarTech.com CDP2HD3MBNL video cable a...
$40.32
|
Popular
StarTech.com 128-HDMI-DISPLAYPORT vide...
$54.93
|
Recommended
HP HP USBC to RJ45 Adapter G2 TAA
$43.50
|
StarTech.com 134B-USBC-HDMI211M video...
$39.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8Y8Y1AA
|
CDP2HDMM2MB
|
CDP2HD3MBNL
|
128-HDMI-DISPLAYPORT
|
6K3F7AA#ABA
|
134B-USBC-HDMI211M
|
| Manufacturer |
HP
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
HP
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
N/A
|
USB Type-C
|
USB Type-C
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
USB Type-C
|
| Connector 2 |
N/A
|
HDMI
|
HDMI
|
DisplayPort
|
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
N/A
|
Male connector
|
































































































































































