| Network |
|---|
| Bluetooth | Yes |
| Mobile printing technologies | Mopria Print Service, Apple AirPrint |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b, 802.11a |
| Security algorithms | SSL/TLS, WPA2-Enterprise, HTTPS |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Technical details |
|---|
| Sustainable technologies and materials | Recyclable through HP Planet Partners |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| Processor frequency | 1.2 GHz |
| Speed dialling | No |
| Scan drivers | TWAIN |
| Recommended duty cycle | 0 - 2000 pages per month |
| Power supply type | Internal (Built-in) Universal Power Supply |
| Country of origin | Thailand |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; Windows Server; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma; macOS 15 Sequoia; Linux; Chrome OS |
| Product colour | Gray |
| Borderless printing | Yes |
| UNSPSC-code | 43212104 |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Box contents | HP OfficeJet Pro 9135e AiO Printer; HP 936 Setup Black Ink Cartridge; HP 936 Setup Cyan Ink Cartridge; HP 936 Setup Magenta Ink Cartridge; HP 936 Setup Yellow Ink Cartridge; Regulatory Flyer; Ink Caution Flyer; Power Cord; Setup Poster; Reference Guide [For more information about fill and yield, see http://www.hp.com/go/learnaboutsupplies ] |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 90 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196337284975 |
| System requirements |
|---|
| Recommended system requirements | Windows 11; 10; 32-bit or 64-bit; 2 GB available hard disk space; Internet connection; Internet Explorer. macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma; macOS 15 Sequoia; 2 GB HD; Internet required. |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Media formats |
|---|
| Custom media sizes | Tray 1: 76.2 x 127 to 215.9 x 355.6 mm. Tray 2: N/A |
| Security |
|---|
| Electromagnetic compatibility | CISPR 32:2015 + AMD1:2019 / EN 55032:2015 + A11:2020 Class B; CISPR 24:2010 / EN 55024:2010; CISPR 35:2016 / EN 55035:2017+A11:2020; EN 61000-3-2:2014 / IEC 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013 / IEC 61000-3-3:2013; EN 301 489-1 V2.2.3; EN 301 489-17 V3.2.4; FCC CFR 47 Part 15 Class B; ICES-003, Issue 7 Class B; VCCI-CISPR 32:2016 Class B |
| Design |
|---|
| Colour display | Yes |
| Electromagnetic compatibility | CISPR 32:2015 + AMD1:2019 / EN 55032:2015 + A11:2020 Class B; CISPR 24:2010 / EN 55024:2010; CISPR 35:2016 / EN 55035:2017+A11:2020; EN 61000-3-2:2014 / IEC 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013 / IEC 61000-3-3:2013; EN 301 489-1 V2.2.3; EN 301 489-17 V3.2.4; FCC CFR 47 Part 15 Class B; ICES-003, Issue 7 Class B; VCCI-CISPR 32:2016 Class B |
| Display diagonal | 4.3" |
| Display | CGD |
| Country of origin | Thailand |
| Product colour | Gray |
| Certification | CISPR 32:2015 + AMD1:2019 / EN 55032:2015 + A11:2020 Class B; CISPR 24:2010 / EN 55024:2010; CISPR 35:2016 / EN 55035:2017+A11:2020; EN 61000-3-2:2014 / IEC 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013 / IEC 61000-3-3:2013; EN 301 489-1 V2.2.3; EN 301 489-17 V3.2.4; FCC CFR 47 Part 15 Class B; ICES-003, Issue 7 Class B; VCCI-CISPR 32:2016 Class B |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Cement |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (ready) | 5.58 W |
| Power consumption (sleep) | 1.22 W |
| Power consumption (off) | 0.14 W |
| Brand-specific features |
|---|
| HP Dynamic security | Yes |
| HP Instant Ink | Yes |
| HP Auto-On/Auto-Off | Yes |
| HP Security tools | SSL/TLS (HTTPS); IPP over TLS; WPA2-Enterprise; WPA2-Personal; WPA3; Certificates configuration; Password protect EWS; Signed firmware; |
| HP segment | Small medium business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196337284975 |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Bundled software | HP Printer Software |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Non-operating altitude | 0 - 177165.4" (0 - 4500 m) |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 15 - 32 °C |
| Recommended humidity operating range | 25 - 75% |
| Certificates |
|---|
| Electromagnetic compatibility | CISPR 32:2015 + AMD1:2019 / EN 55032:2015 + A11:2020 Class B; CISPR 24:2010 / EN 55024:2010; CISPR 35:2016 / EN 55035:2017+A11:2020; EN 61000-3-2:2014 / IEC 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013 / IEC 61000-3-3:2013; EN 301 489-1 V2.2.3; EN 301 489-17 V3.2.4; FCC CFR 47 Part 15 Class B; ICES-003, Issue 7 Class B; VCCI-CISPR 32:2016 Class B |
| Certification | CISPR 32:2015 + AMD1:2019 / EN 55032:2015 + A11:2020 Class B; CISPR 24:2010 / EN 55024:2010; CISPR 35:2016 / EN 55035:2017+A11:2020; EN 61000-3-2:2014 / IEC 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013 / IEC 61000-3-3:2013; EN 301 489-1 V2.2.3; EN 301 489-17 V3.2.4; FCC CFR 47 Part 15 Class B; ICES-003, Issue 7 Class B; VCCI-CISPR 32:2016 Class B |
| Sustainability |
|---|
| Sustainable technologies and materials | Recyclable through HP Planet Partners |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| Carbon footprint |
|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 90 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 73 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 4 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 5 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 7 |
| Other features |
|---|
| Borderless printing | Yes |
| Processor frequency | 1.2 GHz |
| Speed dialling | No |
| Power supply type | Internal (Built-in) Universal Power Supply |
| Electromagnetic compatibility | CISPR 32:2015 + AMD1:2019 / EN 55032:2015 + A11:2020 Class B; CISPR 24:2010 / EN 55024:2010; CISPR 35:2016 / EN 55035:2017+A11:2020; EN 61000-3-2:2014 / IEC 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013 / IEC 61000-3-3:2013; EN 301 489-1 V2.2.3; EN 301 489-17 V3.2.4; FCC CFR 47 Part 15 Class B; ICES-003, Issue 7 Class B; VCCI-CISPR 32:2016 Class B |
| Country of origin | Thailand |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; Windows Server; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma; macOS 15 Sequoia; Linux; Chrome OS |
| UNSPSC-code | 43212104 |
| Recommended system requirements | Windows 11; 10; 32-bit or 64-bit; 2 GB available hard disk space; Internet connection; Internet Explorer. macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma; macOS 15 Sequoia; 2 GB HD; Internet required. |
| Custom media sizes | Tray 1: 76.2 x 127 to 215.9 x 355.6 mm. Tray 2: N/A |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Control type | Touch |
| Duplex printing | Yes |
| Number of users | 5 user(s) |
| Number of print heads | 4 |
| Manufacturer warranty | One-Year limited hardware warranty with option to extend to two-years with acceptance of HP+ Offer. For more information, please visit us at http://support.hp.com. (9) |
| Weight & dimensions |
|---|
| Weight | 26 lbs (11.8 kg) |
| Package width | 19.5" (496 mm) |
| Package depth | 14.8" (377 mm) |
| Package height | 19.3" (489 mm) |
| Package weight | 31.3 lbs (14.2 kg) |
| Packaging data |
|---|
| Included cartridge capacity (black) | 800 pages |
| Included cartridge capacity (CMY) | 420 pages |
| Bundled software | HP Printer Software |
| Package width | 19.5" (496 mm) |
| Package depth | 14.8" (377 mm) |
| Package height | 19.3" (489 mm) |
| Package weight | 31.3 lbs (14.2 kg) |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Packaging content |
|---|
| Included cartridge capacity (black) | 800 pages |
| Included cartridge capacity (CMY) | 420 pages |
| Bundled software | HP Printer Software |
| Cartridge(s) included | Yes |