| Ports & interfaces |
|---|
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Direct printing | Yes |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Mobile printing technologies | Canon PRINT Business |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Supported network protocols (IPv6) | IPSEC, TLS, SNMP V3.0, IEEE 802.1X, POP, SMTP |
| Supported network protocols (IPv4) | IPSEC, TLS, SNMP V3.0, IEEE 802.1X, POP, SMTP |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, AES, TKIP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Authentication method | SNMP V3.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details |
|---|
| Sustainability certificates | EPEAT Silver, ENERGY STAR |
| Power consumption (max) | 1390 W |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Recommended duty cycle | 2000 - 7500 pages per month |
| Product colour | Black, White |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 1.6 kWh/week |
| Security |
|---|
| Secure printing | Yes |
| Authentication method | SNMP V3.0 |
| Design |
|---|
| Colour display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 5" |
| Display | LED |
| Product colour | Black, White |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Business |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 120 - 127 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Power consumption (sleep) | 0.9 W |
| Power consumption (max) | 1390 W |
| Power consumption (standby) | 17 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 1.6 kWh/week |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Sustainability |
|---|
| Sustainability certificates | EPEAT Silver, ENERGY STAR |
| Other features |
|---|
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 1.6 kWh/week |
| Control type | Touch |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 23.4" (594 mm) |
| Depth | 39.6" (1005 mm) |
| Height | 28.5" (724 mm) |
| Weight | 41.9 lbs (19 kg) |
| Package width | 25" (634 mm) |
| Package depth | 39.6" (1005 mm) |
| Package height | 60.9" (1547 mm) |
| Package weight | 54.7 lbs (24.8 kg) |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 25" (634 mm) |
| Package depth | 39.6" (1005 mm) |
| Package height | 60.9" (1547 mm) |
| Package weight | 54.7 lbs (24.8 kg) |