In stock
$44.91
Overview
RB1290 UPS replacement battery cartridge
| SKU | RB1290 |
|---|---|
| EAN | 0649532609307 |
| Manufacturer | Cyberpower |
| Availability | Y |
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 12 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight (imperial) | 6.06 lbs |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 5.94 x 3.86 x 2.56" |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Product |
Popular
CyberPower RB1290 UPS battery 12 V
$44.91
|
Bestseller
APC RBC2 UPS battery Sealed Lead Acid...
$69.14
|
Recommended
CyberPower RB1280 UPS battery 12 V
$41.07
|
CyberPower RB1280A UPS battery 12 V
$41.07
|
BTI RBC5-SLA5 Sealed Lead Acid (VRLA)...
$65.79
|
Hot Product
BTI APCRBC110-SLA110 UPS battery Seale...
$43.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RB1290
|
RBC2
|
RB1280
|
RB1280A
|
RBC5-SLA5-BTI
|
APCRBC110-SLA110
|
| Manufacturer |
Cyberpower
|
APC
|
Cyberpower
|
Cyberpower
|
BTI
|
BTI
|
| Battery technology |
N/A
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
N/A
|
N/A
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|