In stock
$55.89
Overview
APC RBC35, Sealed Lead Acid (VRLA), Black, 2.2 lbs (1 kg), 2.64 x 5.28 x 2.6" (67.1 x 134.1 x 66 mm), 0 - 40 °C, 0 - 95%
| SKU | RBC35 |
|---|---|
| EAN | 0731304206828 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Y |
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.44 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 2.64 x 5.28 x 2.6" (67.1 x 134.1 x 66 mm) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.2 lbs (1 kg) |
| Dimensions (WxDxH) | 2.64 x 5.28 x 2.6" (67.1 x 134.1 x 66 mm) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.44 |
| Product |
APC RBC35 UPS battery Sealed Lead Acid...
$55.89
|
Bestseller
APC RBC2 UPS battery Sealed Lead Acid...
$69.14
|
Hot Product
APC APCRBC110 UPS battery Sealed Lead...
$82.58
|
Popular
CyberPower RB1290 UPS battery 12 V
$44.91
|
Recommended
CyberPower RB0670X2 UPS battery 6 V
$70.62
|
BTI RBC5-SLA5 Sealed Lead Acid (VRLA)...
$65.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBC35
|
RBC2
|
APCRBC110
|
RB1290
|
RB0670X2
|
RBC5-SLA5-BTI
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
APC
|
Cyberpower
|
Cyberpower
|
BTI
|
| Battery technology |
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
N/A
|
N/A
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|