In stock
$317.49
Overview
Singlepack Green T636B00 UltraChrome HDR 700 ml
| SKU | T636B00 |
|---|---|
| EAN | 0010343870802 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
Compatible Printers: Epson Stylus Pro WT 7900 Series, Epson Stylus Pro 7900 Series, Epson Stylus Pro 7900, Epson Stylus Pro 7900 SpectroProofer UV, Epson Stylus Pro 9900 SpectroProofer, Epson Stylus Pro WT 7900, Epson Stylus Pro 7900 SpectroProofer, Epson Stylus Pro WT 7900 Designer Edition
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T636B00 |
| Colour ink volume | 700 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Green |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Stylus Pro 7900/9900 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Green |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Products per pallet layer | 60 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 336 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 15.7" (400 mm) |
| Package weight | 0.0427 oz (1.21 g) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package height | 5.71" (145 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 15.7" (400 mm) |
| Package weight | 0.0427 oz (1.21 g) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package height | 5.71" (145 mm) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross width | 31.5" (80 cm) |
| Pallet gross length | 47.2" (120 cm) |
| Pallet gross height | 45.8" (116.4 cm) |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet layer | 60 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 336 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Product |
C13T636B00 (T636B) green, 700ml
$317.49
|
New
Epson C13T41N520 ink cartridge 1 pc(s)...
$290.61
|
Canon PFI-741 M ink cartridge 1 pc(s)...
$335.78
|
Hot Product
Epson C13T48LE20 ink cartridge 1 pc(s)...
$268.24
|
Bestseller
Epson C13T50LF20 ink cartridge 1 pc(s)...
$276.53
|
Popular
C13T636500 (T6365) Ink cartridge brigh...
$317.49
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T636B00
|
T41N520
|
6842C001
|
T48LE20
|
T50LF20
|
T636500
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Canon
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Green
|
Black
|
Magenta
|
Grey
|
Red
|
Light cyan
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Epson
|
Canon
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
N/A
|
Single pack
|
Single pack
|
Single pack
|
Single pack
|
N/A
|