| SKU | T636600 |
|---|---|
| EAN | 0010343870864 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
Compatible Printers: Epson Stylus Pro WT 7900 Designer Edition, Epson Stylus Pro 7890 Series, Epson Stylus Pro WT 7900 Series, Epson Stylus Pro 7890 SpectroProofer UV, Epson Stylus Pro 9890 SpectroProofer UV, Epson Stylus Pro 9900 SpectroProofer, Epson Stylus Pro 7900, Epson Stylus Pro 9890 SpectroProofer, Epson Stylus Pro 7900 SpectroProofer UV, Epson Stylus Pro WT 7900, Epson Stylus Pro 7900 Series, Epson Stylus Pro 9890 Series, Epson Stylus Pro 7890 SpectroProofer, Epson Stylus Pro 7890, Epson Stylus Pro 7900 SpectroProofer, Epson Stylus Pro 9890
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T636600 |
| Colour ink volume | 700 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Light magenta |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Stylus Pro WT7900 Designer Edition Stylus Pro WT7900 Stylus Pro 9900 Spectro Proofer UV Stylus Pro 9900 Spectro Proofer Stylus Pro 9900 Stylus Pro 9890 SpectroProofer Stylus Pro 9890 Stylus Pro 7900 Spectro Proofer UV Stylus Pro 7900 Spectro Proofer Stylus Pro 7900 Stylus Pro 7890 SpectroProofer Stylus Pro 7890 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Light magenta |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Products per pallet layer | 72 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 336 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 15.7" (400 mm) |
| Package weight | 0.0427 oz (1.21 g) |
| Package width | 2.28" (58 mm) |
| Package height | 5.71" (145 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 15.7" (400 mm) |
| Package weight | 0.0427 oz (1.21 g) |
| Package width | 2.28" (58 mm) |
| Package height | 5.71" (145 mm) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross width | 31.5" (80 cm) |
| Pallet gross length | 47.2" (120 cm) |
| Pallet gross height | 13" (33 cm) |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet layer | 72 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 336 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Popular
C13T636600 (T6366) Ink cartridge brigh...
$317.49
|
New
Epson C13T41N520 ink cartridge 1 pc(s)...
$290.61
|
Canon PFI-741 M ink cartridge 1 pc(s)...
$335.78
|
Hot Product
Epson C13T48LE20 ink cartridge 1 pc(s)...
$268.24
|
Bestseller
Epson C13T50LF20 ink cartridge 1 pc(s)...
$276.53
|
C13T636500 (T6365) Ink cartridge brigh...
$317.49
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T636600
|
T41N520
|
6842C001
|
T48LE20
|
T50LF20
|
T636500
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Canon
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Light magenta
|
Black
|
Magenta
|
Grey
|
Red
|
Light cyan
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Epson
|
Canon
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
N/A
|
Single pack
|
Single pack
|
Single pack
|
Single pack
|
N/A
|
















