| SKU | T596600 |
|---|---|
| EAN | 0010343868441 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
Compatible Printers: Epson Stylus Pro 7890 SpectroProofer UV, Epson Stylus Pro 7900 Series, Epson Stylus Pro 7900 SpectroProofer, Epson Stylus Pro 7900 SpectroProofer UV, Epson Stylus Pro WT 7900 Series, Epson Stylus Pro 7890 SpectroProofer, Epson Stylus Pro 7890 Series, Epson Stylus Pro 9890 SpectroProofer UV, Epson Stylus Pro 9890, Epson Stylus Pro 7900, Epson Stylus Pro WT 7900 Designer Edition, Epson Stylus Pro 9900 SpectroProofer, Epson Stylus Pro 9890 Series, Epson Stylus Pro 7890, Epson Stylus Pro WT 7900, Epson Stylus Pro 9890 SpectroProofer
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T596600 |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Vivid light magenta |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Stylus Pro 7900/9900/7890/WT7900/9890 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Vivid light magenta |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Products per pallet layer | 64 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 672 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 9.65" (245 mm) |
| Package weight | 0.0233 oz (0.66 g) |
| Package width | 1.69" (43 mm) |
| Package height | 4.72" (120 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 448 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 9.65" (245 mm) |
| Package weight | 0.0233 oz (0.66 g) |
| Package width | 1.69" (43 mm) |
| Package height | 4.72" (120 mm) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross width | 31.5" (80 cm) |
| Pallet gross length | 47.2" (120 cm) |
| Pallet gross height | 11.8" (30 cm) |
| Products per pallet | 448 pc(s) |
| Products per pallet layer | 64 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 672 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Popular
C13T596600 (T5966) Ink cartridge brigh...
$186.91
|
Hot Product
Canon imageCLASS Toner 055 ink cartrid...
$181.30
|
New
Epson T54X800 ink cartridge 1 pc(s) Or...
$149.79
|
Canon imageCLASS Toner 055 ink cartrid...
$245.35
|
Recommended
Canon imageCLASS Toner 055 ink cartrid...
$245.36
|
Bestseller
Epson T54X900 ink cartridge 1 pc(s) Or...
$149.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T596600
|
3020C001
|
T54X800
|
3018C001
|
3017C001
|
T54X900
|
| Manufacturer |
Epson
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Vivid Light Magenta
|
Black
|
Matte black
|
Magenta
|
Yellow
|
Light Light Black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|
| Supply type |
N/A
|
Single pack
|
Single pack
|
Single pack
|
Single pack
|
Single pack
|




























