| SKU | T596400 |
|---|---|
| EAN | 0010343868427 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
Compatible Printers: Epson Stylus Pro 9890 SpectroProofer UV, Epson Stylus Pro 9890 Series, Epson Stylus Pro 7890 SpectroProofer UV, Epson Stylus Pro 9890, Epson Stylus Pro 9900 SpectroProofer, Epson Stylus Pro 9700, Epson Stylus Pro WT 7900 Designer Edition, Epson Stylus Pro 7890 SpectroProofer, Epson Stylus Pro 7900, Epson Stylus Pro 7700, Epson Stylus Pro 7900 SpectroProofer, Epson Stylus Pro WT 7900, Epson Stylus Pro 7900 Series, Epson Stylus Pro 7890, Epson Stylus Pro 7890 Series, Epson Stylus Pro WT 7900 Series, Epson Stylus Pro 7900 SpectroProofer UV, Epson Stylus Pro 9890 SpectroProofer
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T596400 |
| Colour ink volume | 350 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Stylus Pro 7700, 7890, 7900, 9900, 9700, 9890 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Products per pallet layer | 64 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 672 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 12.6" (320 mm) |
| Package weight | 0.0264 oz (0.749 g) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package height | 5.71" (145 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 448 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 12.6" (320 mm) |
| Package weight | 0.0264 oz (0.749 g) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package height | 5.71" (145 mm) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross width | 31.5" (80 cm) |
| Pallet gross length | 47.2" (120 cm) |
| Pallet gross height | 11.8" (30 cm) |
| Products per pallet | 448 pc(s) |
| Products per pallet layer | 64 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 672 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Popular
C13T596400 (T5964) Ink cartridge yello...
$186.91
|
Hot Product
Canon imageCLASS Toner 055 ink cartrid...
$181.30
|
New
Epson T54X800 ink cartridge 1 pc(s) Or...
$149.79
|
Canon imageCLASS Toner 055 ink cartrid...
$245.35
|
Recommended
Canon imageCLASS Toner 055 ink cartrid...
$245.36
|
Bestseller
Epson T54X900 ink cartridge 1 pc(s) Or...
$149.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T596400
|
3020C001
|
T54X800
|
3018C001
|
3017C001
|
T54X900
|
| Manufacturer |
Epson
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Yellow
|
Black
|
Matte black
|
Magenta
|
Yellow
|
Light Light Black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|
| Supply type |
N/A
|
Single pack
|
Single pack
|
Single pack
|
Single pack
|
Single pack
|




























