In stock
$174.70
Overview
PoE+ Midspan, 60W, Gigabit Ethernet, US
- 100 to 240 V AC; IEEE 802.3at; Plug-and-play; Support for Axis PTZ domes
| SKU | 5900-334 |
|---|---|
| EAN | 7331021047402 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Y |
| Network | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3af, 802.3at |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 55 V |
| Features | |
| LED indicators | Yes |
| Certification | RoHS, REACH, WEEE, CE, EN55022 Class B, EN 61000 3-2, EN 61000 3-3, EN 55024, FCC Part 15 Subpart B Class B, VCCI Class B, C-tick AS/NZS CISPR22 Class B, KC, KCC KN22 Class B, KN24, CCC, S-Mark, IEC/EN/UL 60950-1, GSMark per EN60950-1 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 55 V |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3af, 802.3at |
| Certification | RoHS, REACH, WEEE, CE, EN55022 Class B, EN 61000 3-2, EN 61000 3-3, EN 55024, FCC Part 15 Subpart B Class B, VCCI Class B, C-tick AS/NZS CISPR22 Class B, KC, KCC KN22 Class B, KN24, CCC, S-Mark, IEC/EN/UL 60950-1, GSMark per EN60950-1 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 11.3 oz (320 g) |
| Dimensions (WxDxH) | 2.44 x 5.94 x 1.5" (62 x 151 x 38 mm) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3af, 802.3at |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Product |
Axis 5900-334 PoE adapter Gigabit Ethe...
$174.70
|
Bestseller
HPE Aruba Networking AP-POE-ATSR 1-Por...
$154.10
|
StarTech.com POESLT1G48V PoE adapter G...
$150.51
|
Popular
Tripp Lite NPOEI-60W-1G PoE adapter Gi...
$225.23
|
Hot Product
Tripp Lite NPOE-EXT-2X1G30 PoE adapter...
$181.30
|
Recommended
Intellinet 561952 PoE adapter Fast Eth...
$163.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5900-334
|
R6P67A
|
POESLT1G48V
|
NPOEI-60W-1G
|
NPOE-EXT-2X1G30
|
561952
|
| Manufacturer |
Axis
|
HPE
|
StarTech.com
|
Tripp Lite
|
Eaton
|
Intellinet
|