In stock
$715.69
Overview
i7-1255U (4.7Ghz, 12M Cache), 2 x DDR4 SO-DIMM, M.2 2280 PCIe Gen4x4 NVMe, 2.5G LAN
| SKU | PL64-BB7-TWVUU |
|---|---|
| EAN | 0197105847798 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Processor | |
|---|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | i7-1255U |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor threads | 12 |
| Processor cores | 10 |
| Processor family | Intel Core 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cache | 12 MB |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i7 |
| Memory | |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory installed | No |
| Video | |
| On-board graphics card | Yes |
| Storage | |
| Supported storage drive types | SSD |
| Storage drive sizes supported | M.2 |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Design | |
|---|---|
| Product type | Mini PC barebone |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Certification | BSMI/CB/CE/FCC/UL/CCC/Energy Star/C-Tick/WiFi/RF/VCCI |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Processor cores | 10 |
| Chassis type | SFF |
| Certificates | |
| Certification | BSMI/CB/CE/FCC/UL/CCC/Energy Star/C-Tick/WiFi/RF/VCCI |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 3.42 A |
| Power supply type | External AC adapter |
| Power supply | 65 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.86" (199.7 mm) |
| Depth | 4.71" (119.7 mm) |
| Height | 1.33" (33.9 mm) |
| Weight | 2.2 lbs (1 kg) |
| Other features | |
| Chassis type | SFF |
| Product |
ASUS PL64-BB7-TWVUU SFF Black i7-1255U
$715.69
|
ASUS NUC 14 Pro RNUC14RVHV70000UI Blac...
$1,004.06
|
Recommended
ASUS NUC 14 Pro+ RNUC14RVSU50000UI UCF...
$648.09
|
ASUS NUC 14 Pro+ RNUC14RVSU70000UI Min...
$779.46
|
Bestseller
ASUS NUC 14 Pro+ RNUC14RVSU90000UI Min...
$919.38
|
Hot Product
ASUS NUC 14 Pro RNUC14RVHU70000UI Blac...
$714.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PL64-BB7-TWVUU
|
RNUC14RVHV70000UI
|
RNUC14RVSU50000UI
|
RNUC14RVSU70000UI
|
RNUC14RVSU90000UI
|
RNUC14RVHU70000UI
|
| Manufacturer |
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
| Power supply type |
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
| Ethernet LAN |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Wi-Fi |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Chassis type |
SFF
|
N/A
|
UCFF
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Built-in processor |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
White
|
Silver
|
Silver
|
Black
|