In stock
$760.09
Overview
AMD Ryzen AI 7, 2 x SO-DIMM DDR5, AMD Radeon 840M, WiFi 7, Bluetooth 5.4, no OS
| SKU | PN54-BB7000ETL-A |
|---|---|
| EAN | 0197105940888 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Processor | |
|---|---|
| L3 cache | 16 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | 350 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen AI 7 |
| L2 cache | 8 MB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Memory | |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory installed | No |
| Video | |
| On-board graphics card | Yes |
| Storage | |
| Supported storage drive types | SSD |
| Storage drive sizes supported | M.2 |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 860M |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Network | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ports & interfaces | |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Product type | Mini PC barebone |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Packaging data | |
| Power cord included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 6.32 A |
| Power supply type | External AC adapter |
| Power supply | 120 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.12" (130 mm) |
| Depth | 5.12" (130 mm) |
| Height | 1.34" (34 mm) |
| Weight | 19.4 oz (550 g) |
| Packaging content | |
| Power cord included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Product |
ASUS PN54-BB7000ETL-A Black 350 2 GHz
$760.09
|
ASUS NUC 14 Pro RNUC14RVHV70000UI Blac...
$1,004.06
|
Recommended
ASUS NUC 14 Pro+ RNUC14RVSU50000UI UCF...
$648.09
|
ASUS NUC 14 Pro+ RNUC14RVSU70000UI Min...
$779.46
|
Bestseller
ASUS NUC 14 Pro+ RNUC14RVSU90000UI Min...
$919.38
|
Hot Product
ASUS NUC 14 Pro RNUC14RVHU70000UI Blac...
$714.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PN54-BB7000ETL-A
|
RNUC14RVHV70000UI
|
RNUC14RVSU50000UI
|
RNUC14RVSU70000UI
|
RNUC14RVSU90000UI
|
RNUC14RVHU70000UI
|
| Manufacturer |
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
| Power supply type |
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
External AC adapter
|
| Ethernet LAN |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Chassis type |
N/A
|
N/A
|
UCFF
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Built-in processor |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
White
|
Silver
|
Silver
|
Black
|