In stock
$2,190.79
Overview
NetShelter SV 42U 800mm Wide x 1200mm Deep Enclosure with Sides Black
| SKU | AR2580 |
|---|---|
| EAN | 0731304302117 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Y |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 51.2" (1300 mm) |
| Package width | 37" (940 mm) |
| Package height | 85.9" (2181 mm) |
| Package weight | 353.6 lbs (160.4 kg) |
| Mounting depth (max) | 14.2" (36.1 cm) |
| Mounting depth (min) | 2.6" (6.6 cm) |
| Width | 31.5" (800 mm) |
| Depth | 47.2" (1200 mm) |
| Height | 81" (2057 mm) |
| Weight | 307.5 lbs (139.5 kg) |
| Features | |
| Rack capacity | 42U |
| Type | Freestanding rack |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Packaging data | |
| Package depth | 51.2" (1300 mm) |
| Package width | 37" (940 mm) |
| Package height | 85.9" (2181 mm) |
| Package weight | 353.6 lbs (160.4 kg) |
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 37" (940 mm) |
| Package height | 85.9" (2181 mm) |
| Type | Freestanding rack |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 42U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Product |
APC AR2580 rack cabinet 42U Freestandi...
$2,190.79
|
Recommended
APC AR3100B2 rack cabinet 42U Freestan...
$2,356.86
|
Popular
APC AR3814 rack cabinet 24U Freestandi...
$2,219.15
|
StarTech.com RK2537BKM rack cabinet 25...
$1,673.55
|
Hot Product
StarTech.com RK4242BK24 rack cabinet 4...
$2,035.55
|
Bestseller
StarTech.com RK4236BKB rack cabinet 42...
$2,030.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AR2580
|
AR3100B2
|
AR3814
|
RK2537BKM
|
RK4242BK24
|
RK4236BKB
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
APC
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Type |
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
| Rack capacity |
42U
|
42U
|
N/A
|
25U
|
42U
|
42U
|