In stock
$2,219.15
Overview
NetShelter AV 24U 600mm Wide x 825mm Deep Enclosure with Sides and 10-32 Threaded Rails Black
| SKU | AR3814 |
|---|---|
| EAN | 0731304284109 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Y |
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 19" |
| Rack capacity | 24U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 3004.9 lbs (1363 kg) |
| Product colour | Black |
| Certification | UL 60950-1, EIA-310-E, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 209.4 lbs (95 kg) |
| Width | 23.6" (600 mm) |
| Depth | 32.5" (825 mm) |
| Height | 47.2" (1199 mm) |
| Weight | 180.3 lbs (81.8 kg) |
| Size (imperial) | 19" |
| Maximum weight capacity | 3004.9 lbs (1363 kg) |
| Packaging data | |
| Package weight | 209.4 lbs (95 kg) |
| Package dimensions (WxDxH) | 29.5 x 40.5 x 52.2" (749 x 1029 x 1327 mm) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 19" |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 288.26 |
| Rack capacity | 24U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | UL 60950-1, EIA-310-E, RoHS |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 29.5 x 40.5 x 52.2" (749 x 1029 x 1327 mm) |
| Product |
Popular
APC AR3814 rack cabinet 24U Freestandi...
$2,219.15
|
Recommended
APC AR3100B2 rack cabinet 42U Freestan...
$2,356.86
|
StarTech.com RK4242BK24 rack cabinet 4...
$2,035.55
|
Bestseller
StarTech.com RK4236BKB rack cabinet 42...
$2,030.43
|
Hot Product
StarTech.com RK3236BKF rack cabinet 32...
$2,006.52
|
APC AR3300B2 rack cabinet 42U Freestan...
$3,184.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AR3814
|
AR3100B2
|
RK4242BK24
|
RK4236BKB
|
RK3236BKF
|
AR3300B2
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
APC
|
| Type |
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
| Rack capacity |
N/A
|
42U
|
42U
|
42U
|
32U
|
42U
|