The store will not work correctly when cookies are disabled.
Lenovo Tab One 64 GB 8.7" 4 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Android 14 Gray
Overview
MediaTek Helio G85 (8C, 2x A75 @2.0GHz + 6x A55 @1.8GHz), 4GB LPDDR4X, 64GB eMMC 5.1, 8.7" HD (1340x800) IPS 480nits Anti-fingerprint 60% NTSC 60Hz Touch, Arm Mali-G52 MC2 GPU, Wi-Fi 5 802.11ac 1x1 + BT5.3, Android 14 or Later
- MediaTek Helio G85 (8C, 2x A75 @2.0GHz + 6x A55 @1.8GHz)
- 8.7" HD (1340x800) IPS 480nits Anti-fingerprint 60% NTSC 60Hz Touch
- 4GB LPDDR4X
- 64GB eMMC 5.1
- Arm Mali-G52 MC2 GPU
- Android 14 or Later
Tab One Android Tablet 8.7 HD 1340x800 / MediaTek Helio G85 / 4GB / 64GB / Android 14 / Luna Grey / Clear Case
| Display |
|---|
| Display resolution | 1340 x 800 pixels |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 480 cd/m² |
| Display diagonal | 8.7" |
| Panel type | IPS |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor |
|---|
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Storage |
|---|
| Storage media | eMMC |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Audio |
|---|
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera |
|---|
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Network |
|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WWAN | Not installed |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces |
|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Navigation |
|---|
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Sensors |
|---|
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Design |
|---|
| Device type | Mobile tablet |
| Product colour | Gray |
| Certification | ENERGY STAR,RoHS |
| Colour name | Luna Grey |
| Performance |
|---|
| Operating system installed | Android 14 |
| Position location | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Galileo | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Technical details |
|---|
| Device type | Mobile tablet |
| WWAN | Not installed |
| Product colour | Gray |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Software |
|---|
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 14 |
| Battery |
|---|
| Battery capacity | 5100 mAh |
| Battery included | Yes |
| Power |
|---|
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 8.31" (211 mm) |
| Depth | 4.91" (124.8 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Weight | 11.3 oz (320 g) |
| Certificates |
|---|
| Certification | ENERGY STAR,RoHS |
| Other features |
|---|
| Processor manufacturer | MediaTek |
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
|
Product
|
Lenovo Tab One 64 GB 8.7" 4 GB Wi...
$184.02
|
Lenovo TS TB305FU TAB 4G+64GLGUS
$178.08
|
Lenovo TS Tab K11 G2 8G 128G CML
$270.47
|
|
SKU
|
ZAF00043US
|
ZAF20002US
|
ZAFS0399US
|
|
Manufacturer
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
|
Platform
|
Android
|
Android
|
Android
|
|
Display diagonal
|
7" to 10"
|
7" to 10"
|
10" to 12"
|
|
Product colour
|
Grey
|
Grey
|
Grey
|
|
Operating system installed
|
Android 14
|
Android 14
|
Android 15
|
|
Card reader integrated
|
Y
|
Y
|
Y
|
|
Internal memory
|
4GB
|
4GB
|
8GB
|
|
Mobile network connection
|
N
|
N
|
N
|
|
Position location
|
Y
|
Y
|
Y
|
|
Rear camera type
|
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
|
Panel type
|
IPS
|
IPS
|
IPS
|
Search engine powered by ElasticSuite