In stock
$64.23
Overview
Hybrid Tower Fan with Remote Control, 8-Hour Timer
- 4 speeds
- The Blue Plug
- Simple no-tools assembly
- E.T.L. listed
| SKU | T38400 |
|---|---|
| EAN | 0046013453037 |
| Manufacturer | Lasko |
| Availability | Y |
| Features | |
|---|---|
| Type | Household tower fan |
| Height adjustment | No |
| Timer | Yes |
| Control type | Buttons, Wireless |
| Timer duration (maximum) | 8 h |
| Placement | Floor |
| Number of speeds | 4 |
| Product colour | White |
| Certification | The Blue Plug |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Technical details | |
| Type | Household tower fan |
| Height adjustment | No |
| Timer | Yes |
| Control type | Buttons, Wireless |
| Timer duration (maximum) | 8 h |
| Placement | Floor |
| Number of speeds | 4 |
| Handheld remote control | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 12" (304 mm) |
| Depth | 12" (304 mm) |
| Height | 38.6" (980 mm) |
| Packaging data | |
| Handheld remote control | Yes |
| Certificates | |
| Certification | The Blue Plug |
| Packaging content | |
| Handheld remote control | Yes |
| Product |
Lasko T38400 household fan White
$64.23
|
Popular
Lasko H20685 household fan Black, Meta...
$73.63
|
Hot Product
Lasko T48314 household fan Black, Gray
$73.64
|
Lasko M16900 household fan Gray
$62.72
|
Bestseller
Lasko 2265QM household fan Metallic
$70.70
|
New
Lasko U15617 household fan Black
$88.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T38400
|
H20685
|
T48314
|
M16900
|
2265QM
|
U15617
|
| Manufacturer |
Lasko
|
Lasko
|
Lasko
|
Lasko
|
Lasko
|
Lasko
|
| Power source type |
AC
|
N/A
|
AC
|
N/A
|
N/A
|
AC
|
| Type |
Household tower fan
|
N/A
|
Household tower fan
|
Household blade fan
|
N/A
|
Household bladeless fan
|