In stock
$3,338.20
Overview
SLC8000 Advanced Console Manager, RJ45 16-Port, DC-Dual Supply
| SKU | SLC80162401S |
|---|---|
| EAN | 0783384236394 |
| Manufacturer | Lantronix |
| Availability | Y |
| Technical details | |
|---|---|
| MIB support | Yes |
| Management features | |
| Management protocols | Telnet, SSH, SNMP |
| Security | |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, SHA-1, SSH-2, SSL/TLS |
| Authentication method | RADIUS, TACACS+ |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 16 |
| Console port | RJ-45 |
| CardBus PCMCIA slot type | No |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Embedded LINUX |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 11.1 lbs (5.04 kg) |
| Dimensions (WxDxH) | 17.2 x 12 x 1.73" (438 x 305 x 44 mm) |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Number of power supply units | 2 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE, CSA, VCCI, UL/CUL, C-Tick |
| Product |
Recommended
Lantronix SLC 8000 RJ-45
$3,338.20
|
Bestseller
Lantronix SLC 8000 RJ-45
$2,677.06
|
New
Lantronix SLC 8000 USB
$3,463.61
|
Hot Product
Black Box LES1716A-R2 console server R...
$3,162.33
|
Lantronix SLC 8000 RJ-45
$2,779.17
|
Popular
Vertiv Avocent ACS 8032SAC RS-232
$3,374.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SLC80162401S
|
SLC80162201S
|
SLC81322201S
|
LES1716A-R2
|
SLC82321201S
|
ACS8032SAC-400
|
| Manufacturer |
Lantronix
|
Lantronix
|
Lantronix
|
Black Box
|
Lantronix
|
Vertiv
|
| Console port |
RJ-45
|
RJ-45
|
USB
|
RJ-45/USB Type-A
|
RJ-45
|
RS-232
|
| Serial ports quantity |
up to 1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|