In stock
$71.55
Overview
1x4 HDMI Splitter with 4K Cinema resolutions & EDID Selector
| SKU | SP-HD1X44K |
|---|---|
| EAN | 0813982020054 |
| Manufacturer | KanexPro |
| Availability | Y |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video ports quantity | 4 |
| Video port type | HDMI |
| Video out | 4x HDMI |
| Features | |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Full HD | Yes |
| HDCP | Yes |
| Supported video modes | 1080i, 1080p, 2160p, 480i, 480p, 576i, 576p, 720p |
| Product colour | Black |
| 3D | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10.5 oz (299 g) |
| Dimensions (WxDxH) | 5.7 x 2.7 x 0.98" (144.8 x 68.6 x 24.9 mm) |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Video | |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Full HD | Yes |
| HDCP | Yes |
| Supported video modes | 1080i, 1080p, 2160p, 480i, 480p, 576i, 576p, 720p |
| 3D | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Video out | 4x HDMI |
| Product |
Recommended
KanexPro SP-HD1X44K video splitter HDM...
$71.55
|
StarTech.com ST124PRO video splitter V...
$61.58
|
Popular
ATEN VS134A video splitter VGA 4x VGA
$67.62
|
Hot Product
StarTech.com ST122HDMI2 video splitter...
$91.77
|
ATEN VS0104 video splitter VGA 4x VGA
$85.68
|
Bestseller
StarTech.com MSTDP123DP video splitter...
$64.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SP-HD1X44K
|
ST124PRO
|
VS134A
|
ST122HDMI2
|
VS0104
|
MSTDP123DP
|
| Manufacturer |
KanexPro
|
StarTech.com
|
Aten
|
StarTech.com
|
Aten
|
StarTech.com
|