In stock
$8.20
Overview
20W, 5V/3A,9V/2.22A,12V1.67A, USB-C, White
| SKU | GPAWC20W |
|---|---|
| EAN | 0881317520463 |
| Manufacturer | iogear |
| Availability | Y |
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Mobile phone, Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overheating, Short circuit |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Number of outputs | 1 outputs |
| Design | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 2.22 A |
| Output current (12V) | 1.67 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.906" (23 mm) |
| Height | 2.36" (60 mm) |
| Weight | 1.41 oz (40 g) |
| Product |
Bestseller
iogear GPAWC20W mobile device charger...
$8.20
|
C2G 22332 mobile device charger GPS, M...
$7.00
|
Popular
Targus APD503CAI mobile device charger...
$6.72
|
C2G 20276 mobile device charger Univer...
$11.47
|
New
C2G 21070 mobile device charger Univer...
$8.16
|
Hot Product
Siig AC-PW1A22-S1 mobile device charge...
$11.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GPAWC20W
|
22332
|
APD503CAI
|
20276
|
21070
|
AC-PW1A22-S1
|
| Manufacturer |
iogear
|
C2G
|
Targus
|
C2G
|
C2G
|
Siig
|
| Charger type |
Indoor
|
Auto
|
Auto
|
Indoor
|
Auto
|
N/A
|