In stock
$3,536.24
Overview
HPE Networking X142 40G QSFP+ MPO SR4 Transceiver, Fiber optic, 40000 Mbit/s, QSFP+, MPO, SR4, 850 nm
| SKU | JH231A |
|---|---|
| EAN | 0889296046301 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Interface type | QSFP+ |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | MPO |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Wavelength | 850 nm |
| Cabling technology | 40GBASE-SR4 |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR4 |
| Hot-Plug support | Yes |
| Compatible products | HP 5400R zl2 |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Hot-Plug support | Yes |
| Compatible products | HP 5400R zl2 |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Interface type | QSFP+ |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | MPO |
| Cabling technology | 40GBASE-SR4 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3.5" (88.9 mm) |
| Depth | 3.5" (88.9 mm) |
| Height | 3.5" (88.9 mm) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Product |
New
HPE Networking X142 40G QSFP+ MPO SR4...
$3,536.24
|
Hot Product
Axiom XBR-000239-AX network transceive...
$5,237.26
|
Bestseller
Axiom QDD-400GB-FR4-AX network transce...
$3,287.26
|
Popular
Axiom GLC-FE-100LX48-AX network transc...
$3,575.61
|
Recommended
Axiom QSFP-40G-ER4-AR-AX network trans...
$4,029.78
|
Axiom DWDM-SFP10G-37.40-AX network tra...
$3,268.04
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JH231A
|
XBR-000239-AX
|
QDD-400GB-FR4-AX
|
GLC-FE-100LX48-AX
|
QSFP-40G-ER4-AR-AX
|
DWDM-SFP10G-37.40-AX
|
| Manufacturer |
HPE
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
| Interface type |
QSFP+
|
SFP+
|
QSFP
|
SFP
|
QSFP+
|
SFP+
|
| Maximum data transfer rate |
40000 Mbit/s
|
32000 Mbit/s
|
N/A
|
N/A
|
40000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|