| SKU | P40498-B21 |
|---|---|
| EAN | 0190017508887 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
HPE SATA Read Intensive Solid State Drives are ideal for big data analytics, cloud computing, active archiving, database applications, and data warehousing.
HPE SSDs achieve higher IOPs to enhance the performance of your data center.
HPE SSDs maintain data accuracy with full data-path error detection.
Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities.
Support 6 Gb/s SATA
HPE Multi Vendor SSDs Offer Longer SKU Lifecycles and Immediate Availability on SATA SSDs
HPE enhanced its extensive SSD portfolio with a Multi Vendor SSD SKU offering that allows for extended SKU lifecycles, immediately available supply and preferably priced SATA SSDs.
HPE Multi Vendor SSD SKU offering ensures the SATA SSD selected, delivers the minimum level of performance published, or better.
Hewlett Packard Enterprise Solid State Drives are rigorously tested 3.35 million hours in various environments to achieve the quality standards you need.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Memory type | TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 515 MB/s |
| Write speed | 480 MB/s |
| Random write (4KB) | 29000 IOPS |
| Random read (4KB) | 58500 IOPS |
| Write latency | 60 µs |
| Read latency | 125 µs |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Server |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 960 GB |
| Read speed | 515 MB/s |
| Write speed | 480 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 29000 IOPS |
| Random read (4KB) | 58500 IOPS |
| Write latency | 60 µs |
| Read latency | 125 µs |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | 2.5" |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 0.8 |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (average) | 3.37 W |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Server |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 960 GB |
| Read speed | 515 MB/s |
| Write speed | 480 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 29000 IOPS |
| Random read (4KB) | 58500 IOPS |
| Write latency | 60 µs |
| Read latency | 125 µs |
| Hardware encryption | No |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 8.63" (219.2 mm) |
| Weight | 17.6 oz (500 g) |
| Height | 5.75" (146.1 mm) |
| Depth | 9" (228.6 mm) |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | 2.5" |
| Other features | |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 960GB SATA 6G Read Intensive SFF B...
$2,249.37
|
Popular
HP ZTurbo 2TB 2280 PCIe-Gen4x4 Self En...
$1,960.30
|
New
HP Z Turbo 1TB PCIe-4x4 TLC SSD Module
$1,213.16
|
Bestseller
HPE 960GB SATA 6G Mixed Use SFF BC Mul...
$3,121.11
|
HPE 480GB SATA 6G Mixed Use SFF BC Mul...
$1,997.54
|
Recommended
Cisco SSD-240G= internal solid state d...
$2,114.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P40498-B21
|
223A4AA
|
38T77AA
|
P40503-B21
|
P40502-B21
|
SSD-240G=
|
| Manufacturer |
HPE
|
HP
|
HP
|
HPE
|
HPE
|
Cisco
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
N/A
|
| Memory type |
TLC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
N/A
|
N/A
|
800GB to 1000GB
|
400GB to 500GB
|
200GB to 250GB
|
| Component for |
Server
|
N/A
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Network switch
|
| SSD form factor |
2.5"
|
N/A
|
N/A
|
2.5"
|
2.5"
|
N/A
|























































































































































