| SKU | P64705-B21 |
|---|---|
| EAN | 0190017679860 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
High Performance
HPE DDR5 Smart Memory 6400 MT/s provides improvements in bandwidth in comparison to DDR4 5600MT/s memory modules.
HPE DDR5 Smart Memory delivers improvements in latency at 6400 MT/s in comparison to DDR4 5600MT/s memory modules.
High Reliability
Hewlett Packard Enterprise tests and qualifies HPE DDR5 Smart Memory modules on all HPE server platforms to deliver the highest level of signal integrity.
HPE DDR5 Smart Memory prevents unnecessary DIMM replacement and reduces server downtime with advanced memory error detection technology.
HPE uses the highest quality materials for its DDR5 server memory, reducing issues that may affect signal integrity and increasing system reliability.
HPE provides server memory that performs above industry standards, enabling customers to increase the performance of their servers without having to increase the amount of memory purchased.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.1 V |
| Design | |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 1 |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 1 |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE 16GB (1x16GB) Single Rank x8 DDR5-...
$2,470.51
|
Axiom AXG92499268/1 memory module 64 G...
$2,044.67
|
Bestseller
Axiom AA783423-AX memory module 64 GB...
$1,994.16
|
Hot Product
Axiom AX43200R22G/64G memory module 64...
$1,994.16
|
Recommended
Axiom P07650-B21-AX memory module 64 G...
$1,994.16
|
Popular
Axiom AXG995100088/1 memory module 64...
$2,127.19
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P64705-B21
|
AXG92499268/1
|
AA783423-AX
|
AX43200R22G/64G
|
P07650-B21-AX
|
AXG995100088/1
|
| Manufacturer |
HPE
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| Memory form factor |
N/A
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
N/A
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
N/A
|
| Internal memory |
16GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
| Memory layout (modules x size) |
N/A
|
N/A
|
1 x 64 GB
|
N/A
|
1 x 64 GB
|
N/A
|

































































