| Scanning |
|---|
| Output monochrome depth | 1 bit |
| Scan speed (colour, high res, A4) | 9 sec/page |
| Scan speed (b/w, low res, A4) | 8 sec/page |
| Scan speed (b/w, high res, A4) | 9 sec/page |
| Maximum scan size | 47.2 x 47.2" (1200 x 1200 mm) |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Greyscale levels | 256 |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 40 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 40 ppm |
| Flatbed scan speed (b/w, A4) | 8 sec/page |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 80 ipm |
| Duplex ADF scan speed (colour, A4) | 80 ipm |
| ADF scan speed (greyscale, A4) | 40 ppm |
| Sensor type | CIS |
| Scan file formats | BMP, CSV, DOC, DOCX, JPEG, PDF, RTF, TXT, XLSX |
| Daily duty cycle (max) | 4500 pages |
| Scan to | USB, File |
| Design |
|---|
| Built-in display | No |
| Scanner type | ADF scanner |
| Product colour | Blue, White |
| Control type | Buttons |
| Performance |
|---|
| Button functions | Scan |
| Sensor type | CIS |
| Scan file formats | BMP, CSV, DOC, DOCX, JPEG, PDF, RTF, TXT, XLSX |
| Daily duty cycle (max) | 4500 pages |
| Scan to | USB, File |
| Scan drivers | ICA, TWAIN |
| Processor frequency | 666 MHz |
| Internal memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| HP segment | Business |
| Input capacity |
|---|
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Paper handling |
|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6, A7, A8 |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| USB port | Yes |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, MacOS |
| Other operating systems supported | Linux |
| Bundled software | HP Scan Software, HP Scanner Tools Utility, HP Scan Assistant, HP WIA scan driver, HP TWAIN scan driver, ISIS driver ICA driver, HP Easy Scan for Mac OS, HPUI Scan for Linux |
| Scan drivers | ICA, TWAIN |
| Power |
|---|
| Power consumption (off) | 0.065 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (sleep) | 1.15 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operational conditions |
|---|
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 90% |
| Recommended humidity operating range | 30 - 70% |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 17.5 - 25 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| System requirements |
|---|
| Recommended system requirements | Microsoft Windows 11; 10; 8.1; 2008 R2; 2012 R2; 2016; 2019; 2 GB available hard disk space; Internet Required; Web Browser; USB. macOS 10.15 Catalina; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma; Internet Required; USB. |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, MacOS |
| Minimum system requirements | Microsoft Windows 11, 10, 8.1, 2008 R2, 2012 R2, 2016, 2019; 2 GB available hard disk space, Internet Required, Web Browser, USB |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; Windows 8.1; Windows Server; macOS 10.15 Catalina; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma; macOS 15 Sequoia; Linux |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 12" (305 mm) |
| Depth | 4.21" (107 mm) |
| Height | 5.04" (128 mm) |
| Weight | 4.41 lbs (2 kg) |
| Package depth | 7.72" (196 mm) |
| Package weight | 9.37 lbs (4.25 kg) |
| Package width | 15.5" (393 mm) |
| Package height | 11.5" (291 mm) |