| System requirements |
|---|
| Recommended system requirements | macOS Catalina 10.15; macOS Mojave 10.14; macOS High Sierra 10.13; Microsoft Windows 10; 8.1; 7; XP; 32/64-bit; 2008 R2; 2012 R2; 2016; 2019; 2 GB available hard disk space; CD-ROM/DVD drive or Internet connection; USB port; Microsoft Internet Explorer. macOS Catalina 10.15; macOS Mojave 10.14; macOS High Sierra 10.13; 1 GB available hard disk space; Internet required; USB. |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum system requirements | macOS Catalina 10.15, macOS Mojave 10.14, macOS High Sierra 10.13, Microsoft Windows 10, 8.1, 7, XP: 32/64-bit, 2008 R2, 2012 R2, 2016, 2019, 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Microsoft Internet Explorer |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; Windows 8.1; Windows 7; macOS 10.13 High Sierra; macOS 10.14 Mojave; macOS 10.15 Catalina; Linux; Citrix |
| Packaging data |
|---|
| Package depth | 9.76" (248 mm) |
| Package weight | 9.26 lbs (4.2 kg) |
| Package width | 15.6" (397 mm) |
| Package height | 9.53" (242 mm) |
| Products per pallet | 96 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 47.2 x 39.4 x 82" |
| Packaging content |
|---|
| Cables included | USB, AC |
| Bundled software | Windows: HP WIA scan driver, HP TWAIN scan driver (32-bit and 64-bit), HP Scan, HP Scanner Tools Utility, OpenText ISIS |
| Processor |
|---|
| Built-in processor | Yes |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 256 MB |
| Features |
|---|
| Country of origin | China |
| HP segment | Home, Home office, Business |
| Sustainability |
|---|
| Sustainable technologies and materials | RoHS-compliant |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Silver |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 80 |
| Technical details |
|---|
| Button functions | Grayscale scan |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Media types supported | Cut Sheet Paper; Printed Paper (Laser and ink); Pre-Punched Paper; Bank Checks; Business Cards; Freight Bills; Carbonless forms; Plastic Carrier sheets for easily damaged documents; Previously stapled media with staple removed; Plastic cards (up to 1.24 mm) |
| Image formats supported | BMP, JPEG, PNG, TIFF |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black, White |
| UNSPSC-code | 43211711 |
| Pallet weight (imperial) | 939 lbs |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Box contents | Power cord; Power Adapter; USB Cable; Scanner Engine; Flyers; Install Guide |
| Sustainable technologies and materials | RoHS-compliant |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Silver |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8471608000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 80 |
| Compliance certificates | CECP, RoHS |
| Certificates |
|---|
| Electromagnetic compatibility | CISPR 22:2008 & CISPR 32:2012/EN 55032:2012 - Class B, EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010 |
| Certification | CISPR 22:2008 & CISPR 32:2012/EN 55032:2012 - Class B, EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010 |
| Other features |
|---|
| Other operating systems supported | Linux |
| Media types supported | Cut Sheet Paper; Printed Paper (Laser and ink); Pre-Punched Paper; Bank Checks; Business Cards; Freight Bills; Carbonless forms; Plastic Carrier sheets for easily damaged documents; Previously stapled media with staple removed; Plastic cards (up to 1.24 mm) |
| Image formats supported | BMP, JPEG, PNG, TIFF |
| Certification | CISPR 22:2008 & CISPR 32:2012/EN 55032:2012 - Class B, EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010 |
| Recommended system requirements | macOS Catalina 10.15; macOS Mojave 10.14; macOS High Sierra 10.13; Microsoft Windows 10; 8.1; 7; XP; 32/64-bit; 2008 R2; 2012 R2; 2016; 2019; 2 GB available hard disk space; CD-ROM/DVD drive or Internet connection; USB port; Microsoft Internet Explorer. macOS Catalina 10.15; macOS Mojave 10.14; macOS High Sierra 10.13; 1 GB available hard disk space; Internet required; USB. |
| Recommended humidity operating range | 30 - 70% |
| UNSPSC-code | 43211711 |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 17.5 - 25 °C |
| Box contents | Power cord; Power Adapter; USB Cable; Scanner Engine; Flyers; Install Guide |
| Compliance certificates | CECP, RoHS |
| Pallet gross weight | 939.2 lbs (426 kg) |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Country of origin | China |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 47.2 x 39.4 x 82" (1200 x 1000 x 2082 mm) |
| Products per pallet | 96 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 939 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 47.2 x 39.4 x 82" |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Logistics data |
|---|
| Pallet gross weight | 939.2 lbs (426 kg) |
| Country of origin | China |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 47.2 x 39.4 x 82" (1200 x 1000 x 2082 mm) |
| Products per pallet | 96 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 939 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 47.2 x 39.4 x 82" |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8471608000 |