| Scanning |
|---|
| Maximum scan size | 8.5 x 122" (216 x 3100 mm) |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Input colour depth | 24 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Film scanning | No |
| Greyscale levels | 256 |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 75 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 75 ppm |
| Sensor type | CMOS CIS |
| Scan file formats | BMP, JPG, PDF, PNG, RTF, TIFF, TXT, XLS, XML, XPS |
| Daily duty cycle (max) | 7500 pages |
| Scan to | USB |
| Design |
|---|
| Built-in display | Yes |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Display | LCD |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons |
| Performance |
|---|
| Sensor type | CMOS CIS |
| Scan file formats | BMP, JPG, PDF, PNG, RTF, TIFF, TXT, XLS, XML, XPS |
| Daily duty cycle (max) | 7500 pages |
| Scan to | USB |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN, WIA |
| Processor frequency | 550 MHz |
| Internal memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Input capacity |
|---|
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 80 sheets |
| Paper handling |
|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6, A7, A8 |
| Ports & interfaces |
|---|
| Standard interfaces | USB 2.0, USB 3.0 |
| USB port | Yes |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, MacOS |
| Bundled software | HP WIA scan driver, HP TWAIN scan driver (32-bit and 64-bit), HP Scan Premium, HP Scanner Tools Utility, EMC ISIS driver, Kofax VRS Pro |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN, WIA |
| Power |
|---|
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (PowerSave) | 0.1 W |
| Power consumption (sleep) | 0.9 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operational conditions |
|---|
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 90% |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| System requirements |
|---|
| Recommended system requirements | Microsoft Windows 10, 8.1, 8, 7, XP: 32/64-bit, 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Microsoft Internet Explorer; Windows Vista: 32-bit only, 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Microsoft Internet Explorer 8 |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, MacOS |
| Minimum system requirements | Microsoft Windows 10, 8.1, 8, 7, XP: 32/64-bit, 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Microsoft Internet Explorer; Windows Vista: 32-bit only, 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Microsoft Internet Explorer 8 |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; Windows 8; Windows 7; macOS 10.11 El Capitan |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 12.2" (310 mm) |
| Depth | 7.8" (198 mm) |
| Height | 7.48" (190 mm) |
| Weight | 8.38 lbs (3.8 kg) |
| Package depth | 9.76" (248 mm) |
| Package weight | 11.9 lbs (5.4 kg) |
| Package width | 15.6" (397 mm) |
| Package height | 11.9" (303 mm) |