- The perfect desk phone for the modern office, the Poly Edge E400 Series is packed with features and contacts. These phones pair Poly noise reduction technology with cutting-edge design that brings style to any desktop.
- The Poly E400 Series offer quality audio with Poly HD voice and bass frequency enhancing speaker design. They reduce noise and distractions with Poly NoiseBlockAI and Acoustic Fence technologies.
| SKU | 82M90AA |
|---|---|
| EAN | 0197497341386 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | Y |
The new office standard
The perfect desk phone for the modern office, the Poly Edge E400 Series is packed with features and contacts. These phones pair Poly noise reduction technology with cutting-edge design that brings style to any desktop.
Enterprise-quality sound
The Poly E400 Series offer quality audio with Poly HD voice and bass frequency enhancing speaker design. They reduce noise and distractions with Poly NoiseBlockAI and Acoustic Fence technologies.
| Features | |
|---|---|
| Handset type | Wired handset |
| Handset | Yes |
| Product colour | Black |
| Security | |
| Security algorithms | WPA2-Enterprise, EAP-TLS, HTTPS |
| Design | |
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wired handset |
| Product colour | Black |
| Phone features | |
| Lines quantity | 8 lines |
| Caller ID | Yes |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 320 x 240 pixels |
| Display diagonal | 3.5" |
| Display | IPS |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711alaw, G.711ulaw, G.722, G.722.1, G.729ab, OPUS, iLBC |
| Speakerphone | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Security algorithms | WPA2-Enterprise, EAP-TLS, HTTPS |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 20 |
| Compliance certificates | EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Ports & interfaces | |
| RJ-9 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Certificates | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 10.2" (258 mm) |
| Package depth | 12" (306 mm) |
| Package height | 3.5" (89 mm) |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Handset | Yes |
| Stand included | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 43191511 |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP Poly Edge E450 IP Phone and PoE-ena...
$230.86
|
Recommended
Yealink SIP-T57W IP phone Gray LCD Wi-Fi
$222.16
|
Popular
Yealink SIP-T48U IP phone Gray LED Wi-Fi
$207.57
|
Yealink SIP-T58W IP phone Gray LCD Wi-Fi
$317.10
|
New
HP Poly CCX 505 Business Media Phone w...
$313.54
|
Hot Product
HP Poly Edge E550 IP Phone and PoE-ena...
$248.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
82M90AA
|
SIP-T57W
|
SIP-T48U
|
SIP-T58W
|
82Z82AA
|
82M91AA
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Yealink
|
Yealink
|
Yealink
|
HP Poly
|
HP Poly
|
| Product type |
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
N/A
|
IP phone
|
IP phone
|
































































