In stock
$315.32
Overview
5p Battery pack, VRLA
| SKU | EBP-1006 |
|---|---|
| EAN | 0743172089694 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Y |
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Lead acid |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | 5P1000RC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 12.1 lbs (5.49 kg) |
| Width | 14" (355 mm) |
| Height | 3.98" (101 mm) |
| Depth | 10" (254 mm) |
| Product |
Hot Product
Eaton EBP-1006 UPS battery Lead acid
$315.32
|
Bestseller
APC RBC6 UPS battery Sealed Lead Acid...
$259.11
|
Popular
Tripp Lite BP24V15RT2U UPS battery 24 V
$348.19
|
BTI RBC11-SLA11 Sealed Lead Acid (VRLA...
$292.44
|
Recommended
BTI RBC55-SLA55 Sealed Lead Acid (VRLA...
$316.81
|
BTI RBC12-SLA12 Sealed Lead Acid (VRLA...
$298.53
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EBP-1006
|
RBC6
|
BP24V15RT2U
|
RBC11-SLA11-BTI
|
RBC55-SLA55-BTI
|
RBC12-SLA12-BTI
|
| Manufacturer |
Eaton
|
APC
|
Tripp Lite
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Battery technology |
Lead Acid
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
N/A
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|