The store will not work correctly when cookies are disabled.
Eaton 9PXEBM360SP UPS battery cabinet Rackmount/Tower
Overview
9PX extended battery module (EBM), 3U, used with 9PX8KSP, 9PX10KSP, Sealed, lead-acid, Black/Silver
More Information
| SKU |
9PXEBM360SP |
| EAN |
0743172040374 |
| Manufacturer |
Eaton |
| Availability |
Y |
Eaton 9PX Extended Battery Module for 9PX8KSP/ 9PX10KSP 3U Rack/Tower EBM
| Design |
|---|
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack mounting | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Compatible products | 9PX8KSP, 9PX10KSP |
| Rack capacity | 3U |
| Brand compatibility | Eaton |
| Battery |
|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 96% |
| Certificates |
|---|
| Compliance certificates | ANSI, Norma Oficial Mexicana (NOM), RoHS, CE, cULus |
| Sustainability |
|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 17.3" (439.4 mm) |
| Depth | 25.9" (657.9 mm) |
| Height | 5.1" (129.5 mm) |
| Weight | 162.9 lbs (73.9 kg) |
| Packaging content |
|---|
| Quantity | 1 |
| Rack mount kit | Yes |
| Technical details |
|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | ANSI, Norma Oficial Mexicana (NOM), RoHS, CE, cULus |
We found other products you might like!
You may also be interested in
Search engine powered by ElasticSuite