The store will not work correctly when cookies are disabled.
DataLocker H350 Basic external hard drive 1 TB 5400 RPM 2.5" USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Aluminum, Black
Overview
DataLocker H350 Basic , 1 TB, 2.5", 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), 5400 RPM, Aluminum, Black
- Entire device FIPS 140-2 Level 3 Certification
- AES-XTS 256-bit hardware encryption
- Government-approved TAA-compliant
- NATO-certified and trusted supply chain
- CC EAL 5+ certified microprocessor
- Tamper-resistant, aluminum enclosure
- USB 3.0 interface
- Hardware-based password protected
- Meets FIPS, FISMA, GLBA, HIPAA, HITECH, and PCI requirements
- Available capacities: 500GB, 1TB, and 2TB
More Information
| SKU |
MXKB1B001T5001FIPS-B |
| EAN |
0855937006720 |
| Manufacturer |
DataLocker |
| Availability |
Y |
| Product Family |
H350 |
| Product Series |
Basic |
DataLocker H350 Basic . HDD capacity: 1 TB, HDD size: 2.5". USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). HDD speed: 5400 RPM, Read speed: 90 MB/s, Write speed: 100 MB/s. Product color: Aluminum, Black
| Data transmission |
|---|
| USB data transfer rates | 90 Mbit/s |
| Performance |
|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Yes |
| USB data transfer rates | 90 Mbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Hard drive |
|---|
| Read speed | 90 MB/s |
| Write speed | 100 MB/s |
| Interface | Serial ATA II |
| HDD size | 2.5" |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD capacity | 1 TB |
| Type | HDD |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB connector | USB Type-A |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB data transfer rates | 90 Mbit/s |
| FireWire 400 | No |
| FireWire 800 | No |
| Wi-Fi | No |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Features |
|---|
| Password protection | Yes |
| Product colour | Aluminum, Black |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Certification | TAA Compliant, RoHs Compliant, FCC, CE, C-Tick, KCC WEEE |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2 |
| Housing material | Aluminum |
| Fingerprint reader | No |
| Security |
|---|
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2 |
| Fingerprint reader | No |
| Certificates |
|---|
| Certification | TAA Compliant, RoHs Compliant, FCC, CE, C-Tick, KCC WEEE |
| Design |
|---|
| Product colour | Aluminum, Black |
| LED indicators | Yes |
| Certification | TAA Compliant, RoHs Compliant, FCC, CE, C-Tick, KCC WEEE |
| Housing material | Aluminum |
| Power |
|---|
| Bus powered | USB |
| Power consumption (typical) | 1.65 W |
| Bus power | 5 V |
| Weight & dimensions |
|---|
| Weight | 10.6 oz (300 g) |
| Width | 3.42" (86.8 mm) |
| Depth | 4.91" (124.6 mm) |
| Height | 1.06" (26.8 mm) |
| Packaging data |
|---|
| User guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Technical details |
|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Aluminum, Black |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Housing material | Aluminum |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features |
|---|
| Fingerprint reader | No |
| FireWire 400 | No |
| FireWire 800 | No |
| Interface | Serial ATA II |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Packaging content |
|---|
| User guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
We found other products you might like!
You may also be interested in
Search engine powered by ElasticSuite