In stock
$223.57
Overview
Medium FIT Single Ceiling Mount
| SKU | RMC1 |
|---|---|
| EAN | 0841872157672 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Y |
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 18 x 15.7" (457 x 400 mm) |
| Maximum VESA mount | 18 x 15.7" (457 x 400 mm) |
| Maximum weight capacity | 125 lbs (56.7 kg) |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -20 - 5° |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 17.6 lbs (8 kg) |
| Other features | |
| Mounting type | Ceiling |
| Product |
Chief RMC1 TV mount/stand Black
$223.57
|
Chief TS218SU TV mount/stand 47"...
$233.61
|
Chief RLC1 TV mount/stand Black
$308.35
|
Bestseller
Chief LTM1U TV mount/stand 65" Bl...
$275.06
|
Popular
Chief XSM1U TV mount/stand 82" Bl...
$246.18
|
Hot Product
Chief XTM1U TV mount/stand 82" Bl...
$325.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RMC1
|
TS218SU
|
RLC1
|
LTM1U
|
XSM1U
|
XTM1U
|
| Manufacturer |
Chief
|
Chief
|
Chief
|
Chief
|
Chief
|
Chief
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Ceiling
|
Wall
|
Ceiling
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|