In stock
$741.04
Overview
ConnexSys Video Wall Portrait Mounting System with Rails
| SKU | LVS1UP |
|---|---|
| EAN | 0841872161167 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 40" |
| Maximum weight capacity | 149.9 lbs (68 kg) |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 7.87 x 3.94" (200 x 100 mm) |
| Maximum VESA mount | 31.5 x 15.7" (800 x 400 mm) |
| Maximum screen size | 80" |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -2.5 - 4° |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 19.5" (495 mm) |
| Depth | 4.09" (104 mm) |
| Height | 32.5" (826 mm) |
| Package weight | 41.9 lbs (19 kg) |
| Packaging data | |
| Package weight | 41.9 lbs (19 kg) |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Product |
Chief LVS1UP signage display mount 80&...
$741.04
|
Chief LVS1U signage display mount 80&q...
$741.04
|
Hot Product
StarTech.com STNDMTV70 signage display...
$687.53
|
Bestseller
Viewsonic VB-STND-001 signage display...
$680.27
|
Popular
Tripp Lite DMCS60100XX signage display...
$763.88
|
New
Chief FHBO5168 signage display mount 5...
$750.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVS1UP
|
LVS1U
|
STNDMTV70
|
VB-STND-001
|
DMCS60100XX
|
FHBO5168
|
| Manufacturer |
Chief
|
Chief
|
StarTech.com
|
Viewsonic
|
Tripp Lite
|
Chief
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Floor
|
Floor
|
Floor
|
Wall
|