The store will not work correctly when cookies are disabled.
Chief CPA330 projector mount accessory Ceiling Plate Black
Overview
Pin Connection Offset Ceiling Plate
- Includes 8" (203 mm) square ceiling plate with 1.75" (44 mm) high offset
- Offset provides cable exit when mounting to a flat ceiling surface
- Compatible with pin connection CPA column system
- Overall height is 3.95" (100 mm)
More Information
| SKU |
CPA330 |
| EAN |
0841872156422 |
| Manufacturer |
Chief |
| Availability |
Y |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Chief offers a variety of ceiling plates that are compatible with:
- CPA extension columns
- LCM Single Display Ceiling Mounts
- MCM Single Display Ceiling Mounts
- LCM Multi-Display Ceiling Mounts
| Features |
|---|
| Product type | Ceiling Plate |
| Compatibility | CPA extension columns LCM Single Display Ceiling Mounts MCM Single Display Ceiling Mounts LCM Multi-Display Ceiling Mounts |
| Maximum weight capacity | 500 lbs (226.8 kg) |
| Product colour | Black |
| Certification | UL, TÜV |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 8" (203.2 mm) |
| Depth | 8" (203.2 mm) |
| Height | 3.94" (100.2 mm) |
| Packaging data |
|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 6.31 lbs (2.86 kg) |
| Technical details |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
We found other products you might like!
You may also be interested in
Search engine powered by ElasticSuite