In stock
$152.17
Overview
2400 x 600 dpi, 5000 p/m, 870W, 49.2 db, 3 x LED, 32 MB, USB, IEEE802.11b/g/n
| SKU | 8468B003 |
|---|---|
| EAN | 0013803217711 |
| Manufacturer | Canon |
| Availability | Y |
| Product Family | i-SENSYS |
| Print technology | |
|---|---|
| Number of print cartridges | 1 |
| Print technology | Laser |
| Maximum duty cycle | 5000 pages per month |
| Duplex printing | No |
| Maximum resolution | 2400 x 600 DPI |
| Colour | No |
| Print quality | |
| Print technology | Laser |
| Maximum duty cycle | 5000 pages per month |
| Duplex printing | No |
| Maximum resolution | 2400 x 600 DPI |
| Colour | No |
| Memory | |
| Internal memory | 32 MB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 |
| Printing | |
| Print technology | Laser |
| Warm-up time | 10 s |
| Time to first page (black, normal) | 7.8 s |
| Print margins (top, bottom, right, left) | 0.197" (5 mm) |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 18 ppm |
| Duplex printing | No |
| Maximum resolution | 2400 x 600 DPI |
| Colour | No |
| Features | |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | No |
| Colour | No |
| Number of print cartridges | 1 |
| Maximum duty cycle | 5000 pages per month |
| Page description languages | UFRII-LT |
| Input & output capacity | |
| Total input capacity | 150 sheets |
| Total output capacity | 100 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Custom media width | 3 - 8.5" (76.2 - 216 mm) |
| Custom media length | 7.4 - 14" (188 - 356 mm) |
| Paper tray media types | Envelopes, Heavy paper, Labels, Plain paper, Transparencies |
| Paper tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Ports & interfaces | |
| Standard interfaces | USB, Wireless LAN |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Performance | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 |
| Internal memory | 32 MB |
| Sound pressure level (printing) | 49.2 dB |
| Network | |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Design | |
| Built-in display | No |
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Built-in display | No |
| Print margins (top, bottom, right, left) | 0.197" (5 mm) |
| Product colour | White |
| Power consumption (printing) | 330 W |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Power | |
| Power consumption (max) | 870 W |
| Power consumption (standby) | 2.8 W |
| Power consumption (printing) | 330 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 11 lbs (5 kg) |
| Other features | |
| Power consumption (printing) | 330 W |
| Product |
Canon i-SENSYS LBP6030w 2400 x 600 DPI...
$152.17
|
Xerox B230/DNI laser printer 600 x 600...
$202.57
|
|---|---|---|
| SKU |
8468B003
|
B230/DNI
|
| Manufacturer |
Canon
|
Xerox
|
| Internal memory |
32MB to 64MB
|
256MB and more
|
| Colour |
N
|
N
|
| Maximum resolution |
2400 x 600 DPI
|
600 x 600 DPI
|
| Print technology |
Laser
|
Laser
|
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) |
18ppm to 22ppm
|
32ppm to 43ppm
|
| Ethernet LAN |
N
|
Y
|
| Duplex printing |
N
|
Y
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
| Maximum ISO A-series paper size |
A4
|
A4
|