Brady 141992 label-making tape Blue on white
SKU
B30C-2250-595-BL
In stock
$225.86
Overview
30.48 m, 57.15 mm, blue
| SKU | B30C-2250-595-BL |
|---|---|
| EAN | 0754473182991 |
| Manufacturer | Brady People ID |
| Availability | Y |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Blue on white |
| Finish type | Gloss |
| Rolls per pack | 1 |
| Flexibility | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Brand compatibility | Brady People |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Vinyl |
| Product colour | Black, Blue |
| Compatibility | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, BBP37 |
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Vinyl |
| Product colour | Black, Blue |
| Tape width | 2.25" (5.71 cm) |
| Length | 1200" (30.5 m) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 2.25" (5.71 cm) |
| Other features | |
| Length | 1200" (30.5 m) |