The store will not work correctly when cookies are disabled.
Black Box CAT6PC-B-020-GN networking cable Green 236.2" (6 m) Cat6 U/UTP (UTP)
Overview
CAT6 250 MHz Ethernet Patch Cable - UTP, PVC, Basic Connectors, Green, 20ft.
More Information
| SKU |
CAT6PC-B-020-GN |
| EAN |
0822088129509 |
| Manufacturer |
Black Box |
| Availability |
Y |
- Basic cable that meets or exceeds industry standards.
- 250 MHz.
- 26 AWG stranded conductors.
- Basic connectors.
- Flash gold contacts.
- PVC jacket.
| Technical details |
|---|
| Product colour | Green |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 236.2" (6 m) |
| Features |
|---|
| Product colour | Green |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 236.2" (6 m) |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Packaging data |
|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Search engine powered by ElasticSuite