The store will not work correctly when cookies are disabled.
Black Box C6AFP70S-48 patch panel 2U
Overview
CAT6A Shielded Feed-Through Patch Panels
- Shielded couplers also minimize ANEXT.
- Staggered-port design provide more space between ports to minimize ANEXT and improve performance.
- Use in high-speed 10-Gigabit Ethernet networks.
- Rated to 500 MHz.
- Constructed of cold-rolled steel.
- Includes two rear cable management bars.
- Use in standard 19" racks.
More Information
| SKU |
C6AFP70S-48 |
| EAN |
0822088005810 |
| Manufacturer |
Black Box |
| Availability |
Y |
Easy CAT6A connectivity—no punchdowns needed.
- Staggered-port design provide more space between ports to minimize ANEXT and improve performance.
- Guaranteed for life.
| Network |
|---|
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Cable types supported | CAT6A |
| Ports quantity | 48 |
| Design |
|---|
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Certification | RoHS |
| Certificates |
|---|
| Certification | RoHS |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 19" (483 mm) |
| Weight | 3.88 lbs (1.76 kg) |
| Height | 3.5" (89 mm) |
| Depth | 4.49" (114 mm) |
| Features |
|---|
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Certification | RoHS |
| Technical details |
|---|
| Mounting | Rack mounting |
| Colour |
|---|
| Product colour | Black |
We found other products you might like!
You may also be interested in
Search engine powered by ElasticSuite