In stock
$196.46
Overview
Conduit Back Box, IP66/67, IK10, Aluminium
| SKU | 02913-001 |
|---|---|
| EAN | 7331021086241 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Y |
| Features | |
|---|---|
| Housing material | Aluminum |
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | P3818-PVE, P3807-PVE, P3827-PVE, Q3819-PVE, P3818-PVE, P3807-PVE, P3827-PVE, Q3536-LVE, Q3626-VE, Q3538-LVE, Q3628-VE, Q3819-PVE |
| Type | Junction box |
| Placement supported | Outdoor |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| IK code | IK10 |
| Maximum weight capacity | 11 lbs (5 kg) |
| Ergonomics | |
| Maximum weight capacity | 11 lbs (5 kg) |
| Technical details | |
| Compatibility | P3818-PVE, P3807-PVE, P3827-PVE, Q3819-PVE, P3818-PVE, P3807-PVE, P3827-PVE, Q3536-LVE, Q3626-VE, Q3538-LVE, Q3628-VE, Q3819-PVE |
| Type | Junction box |
| Placement supported | Outdoor |
| Maximum weight capacity | 11 lbs (5 kg) |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Doesn't contain | PVC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 7.48" (190 mm) |
| Weight | 2.87 lbs (1.3 kg) |
| Height | 2.11" (53.5 mm) |
| Depth | 7.48" (190 mm) |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Product |
Hot Product
Axis TQ3601-E Back Box Junction box
$196.46
|
Popular
Hanwha SLA-5M4600Q security camera acc...
$182.33
|
Axis 01446-001 security camera accesso...
$166.65
|
Recommended
Axis 02452-001 security camera accesso...
$165.14
|
Bestseller
Hanwha SBP-400WMW security camera acce...
$231.19
|
New
Hanwha SBP-300CMTW security camera acc...
$203.47
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
02913-001
|
SLA-5M4600Q
|
01446-001
|
02452-001
|
SBP-400WMW
|
SBP-300CMTW
|
| Manufacturer |
Axis
|
HANWHA
|
Axis
|
Axis
|
HANWHA
|
HANWHA
|
| Type |
Junction box
|
Lens
|
Mount
|
Mount
|
Mount
|
Mount
|
| Placement supported |
Outdoor
|
N/A
|
Universal
|
Universal
|
Outdoor
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Axis
|
Hanwha
|
Axis
|
Axis
|
Hanwha
|
Hanwha
|