In stock
$134.56
Overview
240GB, SATA 3.1, DEVSLP, 295/315 MB/s, 1500G/0.5 ms, M.2 SSD
| SKU | SSDM288XT240-AX |
|---|---|
| EAN | 0841280144820 |
| Manufacturer | Axiom |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 240 GB |
| Bytes per sector | 512 |
| Performance | |
| Brand specific technologies | SLC Caching |
| Component for | PC/Laptop |
| Controller type | SMI SM2258 |
| Password protection | Yes |
| Low-density parity-check (LDPC) | Yes |
| DevSlp (device sleep) support | Yes |
| SSD capacity | 240 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 295 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 315 MB/s |
| ECC | Yes |
| Bytes per sector | 512 |
| Random write (4KB) | 76000 IOPS |
| Random read (4KB) | 56000 IOPS |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Data transmission | |
| Read speed | 295 MB/s |
| Write speed | 315 MB/s |
| Random write (4KB) | 76000 IOPS |
| Random read (4KB) | 56000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Features | |
| Component for | PC/Laptop |
| Controller type | SMI SM2258 |
| Password protection | Yes |
| Low-density parity-check (LDPC) | Yes |
| DevSlp (device sleep) support | Yes |
| SSD capacity | 240 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 295 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 315 MB/s |
| ECC | Yes |
| Bytes per sector | 512 |
| Random write (4KB) | 76000 IOPS |
| Random read (4KB) | 56000 IOPS |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Certification | TAA |
| SSD form factor | M.2 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 2.1 W |
| Power consumption (idle) | 0.09 W |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | TAA |
| Brand-specific features | |
| Brand specific technologies | SLC Caching |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Product colour | Black, Green |
| Certification | TAA |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.866" (22 mm) |
| Weight | 1.41 oz (39.9 g) |
| Height | 3.15" (80 mm) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 3.1 G |
| Technical details | |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| TRIM support | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| ECC | Yes |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 3.1 G |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Product colour | Black, Green |
| SSD form factor | M.2 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black, Green |
| Compliance certificates | RoHS |
| Product |
Axiom C565n 240 GB M.2
$134.56
|
Bestseller
HP Desktop Mini DVD ODD Module
$111.32
|
Hot Product
Axiom 250GB C550N SER MOB SSD 6GB/S SA...
$134.56
|
New
Axiom 250GB C550N SERIES DT SSD 6GB/S...
$138.17
|
Axiom C550n 250 GB 2.5" Serial AT...
$145.38
|
Popular
Axiom C550n 250 GB 2.5" Serial AT...
$141.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SSDM288XT240-AX
|
K9Q83AA
|
SSD2558X250-AX
|
SSD3558X250-AX
|
AXG99249
|
AXG99253
|
| Manufacturer |
Axiom
|
HP
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
| Memory type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
3D TLC NAND
|
3D TLC NAND
|
| SSD capacity |
200GB to 250GB
|
N/A
|
200GB to 250GB
|
200GB to 250GB
|
200GB to 250GB
|
200GB to 250GB
|
| Component for |
PC/notebook
|
N/A
|
Notebook
|
N/A
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
| SSD form factor |
M.2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2.5"
|
2.5"
|