| Performance |
|---|
| System log | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Browser supported | Firefox, Chrome, Safari, Microsoft Edge |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2012 Core, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Operating system version | 4.1 Onwards |
| Operating system installed | ADM |
| Number of users | 4096 user(s) |
| Noise level | 17.6 dB |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Cooling |
|---|
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 4.72" (12 cm) |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Security |
|---|
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2012 Core, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operating system version | 4.1 Onwards |
| Operating system installed | ADM |
| Management features |
|---|
| Web-based management | Yes |
| Power |
|---|
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 90 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 35 W |
| Power consumption (sleep) | 0.88 W |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 6.69" (170 mm) |
| Depth | 9.06" (230 mm) |
| Height | 7.3" (185.5 mm) |
| Weight | 6.48 lbs (2.94 kg) |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2012 Core, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |