In stock
$309.23
Overview
2000 GB SSD, Password protection, Hardware encryption
| SKU | AFL3-2TB |
|---|---|
| EAN | 0708326914734 |
| Manufacturer | Apricorn |
| Availability | Y |
| Performance | |
|---|---|
| SSD capacity | 2 TB |
| Password protection | Yes |
| Hardware encryption | Yes |
| Security algorithms | AES |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminum |
| Solid state drive | |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 2 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-A to USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Thunderbolt technology | No |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Password protection | Yes |
| Hardware encryption | Yes |
| Housing material | Aluminum |
| Security algorithms | AES |
| PIN-secured access | Yes |
| Keypad integrated | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating shock | 300 G |
| Non-operating shock | 650 G |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.65" (16.5 mm) |
| Depth | 4.8" (122 mm) |
| Height | 3.03" (77 mm) |
| Weight | 9.6 oz (272.1 g) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Product |
New
Apricorn Aegis Fortress L3 2 TB Black
$309.23
|
Hot Product
Rocstor CommanderX EC31 1 TB USB Type-...
$257.68
|
Rocstor Rocsecure EX31, 1TB SSD Black,...
$277.28
|
Rocstor CommanderX EC31 2 TB Silver
$366.75
|
Popular
iStorage Kanguru UltraLock 2 TB USB Ty...
$438.23
|
Bestseller
Rocstor Rocsecure EX32 1 TB Black, Sil...
$296.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AFL3-2TB
|
C280KK-01
|
E634KK-01
|
C280LL-01
|
U3-NVMWP-2T
|
E68020-01
|
| Manufacturer |
Apricorn
|
Rocstor
|
Rocstor
|
Rocstor
|
Kanguru
|
Rocstor
|
| SSD capacity |
1600GB to 2048GB
|
960GB to 1024GB
|
960GB to 1024GB
|
1600GB to 2048GB
|
1600GB to 2048GB
|
960GB to 1024GB
|
| Product colour |
Black
|
Silver
|
N/A
|
Silver
|
Black
|
N/A
|
| Wi-Fi |
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
USB Type-A to USB Type-C
|
USB Type-C
|
N/A
|
USB Type-C
|
USB Type-C
|
USB Type-C
|